Częstochowskie trufle


Częstochowskie trufle: artykuł nr 481

2005-03-30 18:04:16 Mikologia

Trufle, najdroższe grzyby świata, rosną nie tylko we Francji czy Włoszech. Łódzcy naukowcy udowodnili, że można je spotkać również w okolicach Częstochowy. Trufle, których cena za kilogram liczona jest w tysiącach euro, są rzadkim przysmakiem. Występują głównie w krajach śródziemnomorskich, a rosną ok. dwudziestu centymetrów pod ziemią.

PODZIEMNE TROPY

"Już ponad dwadzieścia lat temu natrafiliśmy na owocniki trufli w okolicach Częstochowy. Jest to trufla wgłębiona. To bardzo cenne naukowe znalezisko i stale je monitorujemy" - mówi prof. Maria Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego, która od trzydziestu lat bada grzyby podziemne.

Jej zdaniem, trufle rosną również w innych miejscach w Polsce. "Jeśli znaleźliśmy trufle pod Częstochową, to tym bardziej powinny one być na południowych terenach Polski. Grzyby te mogą rosnąć np. w okolicach Krakowa, ale nie da się tego sprawdzić bez poszukiwań. Muszę jednak powiedzieć, że w ciągu trzydziestu lat swoich badań tylko raz natrafiłam na owocniki trufli" - zwraca uwagę badaczka.

Trufla potrzebuje specjalnych warunków do hodowli. W podłożu musi występować węglan wapnia, a do rozwoju grzyba potrzebna jest bliska obecność dębu. W warunkach laboratoryjnych hodowla trufli jest więc skomplikowana. We Francji do hodowli trufli zakłada się plantacje dębów, pod którymi rozwijają się grzyby.

BULWY JAK Z BURGUNDII

Trufla ma kształt bulwiasty i jest wielkości orzecha włoskiego. "Z zewnątrz ma czarny kolor, a po przekrojeniu jej wnętrze ma marmurkowy deseń. Są to jaśniejsze żyłki na nieco ciemniejszym tle. Miąższ wygląda, jakby był nasiąknięty wodą" - opisuje Ławrynowicz.

Do poszukiwań trufli i innych grzybów podziemnych, znakomicie nadają się zwierzęta. "Są specjalnie tresowane psy i świnie, które wyprowadzane w teren, węsząc, natrafiają na owocniki trufli. Przysmakiem dzików są natomiast jeleniaki, czyli tzw. trufle jelenie, które masowo występują w Polsce" - dodaje badaczka.

Znalezione w okolicach Częstochowy trufle rosną na terenie rezerwatu przyrody. Dzięki temu ingerencja w badania naukowe osób trzecich jest znacznie ograniczona. Gatunek trufli, który odkryto w Polsce, występuje w południowej Europie. Grzyby spod Częstochowy najbardziej zbliżone są do trufli burgundzkich z grupy tzw. trufli letnich.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Paweł Hochstim

30 marca 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z mikologii