Prozac wzmacnia kości


Prozac wzmacnia kości: artykuł nr 4836

2006-07-10 00:00:00 Medycyna

Popularne leki przeciw depresji, takie jak np. Prozac, mogą wzmacniać kości - wykazały najnowsze badania amerykańskie, które zostaną opublikowane na łamach pisma "Journal of Cellular Biochemistry".

Naukowcy z Instytutu Forsytha prowadzili badania na myszach, którym podawano fluoksetynę (związek aktywny Prozaku). Fluoksetyna jest stosowana w leczeniu depresji i należy do grupy tzw. inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).

Leki te zwiększają w mózgu dostępność serotoniny - neuroprzekaźnika, który przenosi informacje między neuronami i wpływa na nasze emocje i nastrój. Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że serotonina wpływa na metabolizm kości, zwłaszcza na funkcje komórek resorbujących tkankę kostną - tzw. osteoklasty.

Po sześciu tygodniach podawania fluoksetyny badania z użyciem mikrotomografii komputerowej wykazały, że u myszy zwiększyła się objętość kości beleczkowych - gąbczastych kości, które tworzą m.in. kręgi kręgosłupa oraz nasady kości udowej czy piszczelowej. Wzrosła też całkowita objętość kości udowych i kręgów.

Jak wykazali badacze, fluoksetyna nie chroniła jednak przed utratą masy kostnej samic, które z powodu usunięcia jajników miały niedobory estrogenów. Dowodzi to, że efekt działania leku zależy od obecności tych hormonów. Jak przypominają autorzy pracy, niedobory estrogenów są ważną przyczyną rozwoju osteoporozy u kobiet po menopauzie.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny