Nowa elektryczna metoda sekwencjonowania genomu


Nowa elektryczna metoda sekwencjonowania genomu: artykuł nr 48860

2010-07-13 12:09:52 Biotechnologia

Nowa elektryczna metoda sekwencjonowania genomu może dać wynik po kilku minutach i to kosztem zaledwie 100 dolarów - informuje "New Scientist".

Pierwsza próba sekwencjonowania genomu zakończyła się po 10 latach i kosztowała miliardy dolarów. Teraz koszt to około 10 000 dolarów, jednak może spaść stokrotnie.
W przeciwieństwie do dotychczasowych sposobów wykorzystujących zjawiska optyczne czy efekty biochemiczne, nowa metoda polega na przeciskaniu poszczególnych nici DNA przez maleńkie dziurki i mierzeniu ich elektrycznych właściwości poszczególnych nukleotydów. Opracowały ją wspólnie firmy IBM oraz Roche Applied Science. Zespołem IBM działającym w centrum badawczym w Yorktown Heights kierował Stanislaw Polonsky.

Przede wszystkim trzeba było uzyskać grubą na 10 nanometrów (miliardowych części metra) membranę z trzech warstw azotku tytanu oddzielonych warstwami krzemu, a następnie wywiercić w niej otwór o średnicy trzech nanometrów. Po przyłożeniu do membrany napięcia nić DNA jest wciągana w otwór, po czym napięcie jest odłączane. Kolejne zmiany napięcia pozwalają przesuwać poszczególne pary zasad, a środkowa warstwa azotku tytanu mierzy ich ładunki. Można osiągnąć prędkość do 1000 par zasad na sekundę dla pojedynczego otworu i używać wielu otworów jednocześnie.

Dzieki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii