Nowy program terapii redukuje stres i poprawia jakość życia osób cierpiących na schizofrenię


Nowy program terapii redukuje stres i poprawia jakość życia osób cierpiących na schizofrenię: artykuł nr 48863

2010-07-13 12:17:27 Medycyna

Nowy program terapii opracowany przez hiszpańskich naukowców redukuje stres i poprawia jakość życia osób cierpiących na schizofrenię - informuje serwis EurekAlert.

Psychologowie z Uniwersytetu Granady zaprojektowali innowacyjny program terapii, który pomaga schizofrenikom lepiej radzić sobie z objawami choroby. Badacze pracowali z czternastoma osobami, u których zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną lub zaburzenia schizoafektywne. Postępy pacjentów były oceniane po trzech, a następnie po sześciu miesiącach od rozpoczęcia terapii oraz porównywane z grupą kontrolną, która nie została objęta programem.

W trakcie 15 sesji terapeutycznych skupiano się na pracy nad samoskutecznością pacjentów zakresie zapobiegania i radzenia sobie ze stresem, a także na pokonywaniu trudności w kontaktach międzyludzkich. W programie kładziono ponadto nacisk na zwiększenie dyscypliny pacjentów podczas przyjmowania leków, radzenie sobie z objawami choroby i halucynacjami oraz unikanie negatywnego myślenia.

Jak zapewnia prowadząca badania Maria Luisa Vazquez Perez, jest to pierwszy tego typu program dla pacjentów cierpiących na schizofrenię. Badaczka dodaje, że po udziale w terapii wiara pacjentów we własną skuteczność w walce ze stresem zwiększyła się o 171,8 proc. Ponadto zmniejszył się poziom dezorientacji i objawów psychotycznych. Pacjenci twierdzili też, że wyraźnej poprawie uległo ich samopoczucie.

Dzieki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny