Trzy młode orły przednie opuściły gniazda w Karpatach


Trzy młode orły przednie opuściły gniazda w Karpatach: artykuł nr 48875

2010-07-22 12:51:10 Zoologia

Trzy młode orły przednie opuściły w ostatnich dniach swoje gniazda w Karpatach. Śnieżna, mroźna i długa zima oraz długotrwałe deszcze na wiosnę były przyczyną słabych lęgów - mówi Marian Stój z Komitetu Ochrony Orła

"Dwa młode orły pojawiły się w Beskidzie Niskim, a jeden w Bieszczadach. Do zimy będą jeszcze przebywać w towarzystwie rodziców. Dojrzałość płciową osiągną dopiero za cztery lata" - powiedział Stój.

Ornitolog podkreślił, że w tym roku lęgi były kilkakrotnie mniejsze niż w innych latach. W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło 6 młodych orłów, rok wcześniej 12. "Pod koniec lat 90. był rok, w którym gniazda w Karpatach opuścił tylko jeden orzeł. O tym też należy pamiętać" - dodał Stój.

W Polsce żyje około 35 par orłów przednich. Najwięcej, bo ponad 30 par, bytuje w Karpatach - głównie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Poza Karpatami można je spotkać także na Mazurach. Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Gniazduje w miejscach niedostępnych, w koronach wysokich drzew lub na skałach.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii