5 miliardów na kupno psów i ich utrzymanie


5 miliardów na kupno psów i ich utrzymanie: artykuł nr 48878

2010-07-22 12:56:03 Zoologia

Mieszkańcy Niemiec wydają rocznie przeszło 5 miliardów euro na kupno psów i ich utrzymanie. Pod względem tego wskaźnika są bezspornym liderem wśród krajów europejskich. Niemcy mają obecnie ponad 5 milionów psów.

Zdecydowana większość z tych 5 mld euro przeznaczana jest na pokarm, podatki, usługi weterynaryjne i nabywanie psich akcesoriów w licznych wyspecjalizowanych butikach oraz sklepach internetowych. Dla potrzeb zwierząt domowych rozwija się cały przemysł - od fabryk produkujących pokarmy, sklepów dla ich sprzedaży, zakładów fryzjerskich, restauracji i hoteli-schronisk po zakłady pogrzebowe.
Szczególnie kosztowne są usługi specjalistów w dziedzinie weterynarii. Na przykład chirurdzy -oftamolodzy na życzenie właścicieli zwierząt przeprowadzają unikalne operacje wszczepiania sztucznych soczewek ocznych kotom z osłabionym wzrokiem i psom, cierpiącym na kataraktę. "O ile ludzie mogą żyć z kataraktą (zaćmą soczewki ocznej), to dla psa choroba taka jest śmiertelna" - twierdzi szefowa bawarskiej firmy C&Z Tchnologies Christina Kreiner, która opracowała nie tylko multifokalne soczewki oczne, ale także soczewki okularowe dla różnych zwierząt, w tym żyraf i słoni.

W Niemczech zwierzęta domowe nie tylko żyją po ludzku. W całym kraju pracują setki firm usług pogrzebowych, z którymi współpracują fabryki produkujące trumny o cenie od 100 euro, urny i nagrobki, a także psycholodzy. Czynnych jest też kilka krematoriów dla zwierząt domowych. Kremacja kota kosztuje do 200 euro, a dużego psa - do 350 euro.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii