Jubileuszowa V edycja konkursu prac doktorskich i magisterskich rozpoczęta


Jubileuszowa V edycja konkursu prac doktorskich i magisterskich rozpoczęta: artykuł nr 48896

2010-08-24 23:04:16 Biotechnologia

Jury Fundacji Hasco-Lek czeka na zgłoszenia ciekawych prac z zakresu farmacji, biotechnologii, medycyny i chemii w aspekcie zastosowań ich wyników w przemyśle farmaceutycznym.

Fundacja Hasco-LekOd pierwszej edycji konkursu w 2006 r. Fundacja Hasco-Lek wyróżniła już 25 obiecujących, zdolnych naukowców. Łączna pula nagród w ciągu czterech lat wyniosła 88 tysięcy złotych.

    - Rosnąca popularność konkursu Fundacji Hasco-Lek świadczy o coraz większym znaczeniu zdobytego lauru w środowisku młodych naukowców. Dla niektórych osób jest to także jedyna możliwość zaprezentowania i wypromowania własnego potencjału naukowego - mówi dr Łukasz Izbicki, jeden z laureatów IV edycji konkursu.

    W tym roku zgłoszenia będą przyjmowane do 30 listopada. Głównym kryterium wyboru będzie wartość naukowo-wdrożeniowa wyników badań opisanych w pracach. Szczegóły konkursu i dokumenty do pobrania dla uczestników są dostępne na stronie www.hasco-lek.pl - Zakładka Fundacja - sekcja Konkurs.

Nagrody w kategorii PRAC DOKTORSKICH:
I miejsce - 6 tys. zł
II miejsce - 4 tys. zł
III miejsce - 3 tys. zł


Nagrody w kategorii PRAC MAGISTERSKICH:
I miejsce - 4 tys. zł
II miejsce - 3 tys. zł
III miejsce - 2 tys. zł

    - Doskonale pamiętam pierwszą edycję konkursu, ponieważ był to pionierski projekt. Zgłoszono wtedy 24 prace - mówi Katarzyna Bodalska, wiceprezes Fundacji Hasco-Lek. -  Z roku na rok ta liczba systematycznie rosła, a ostatnia edycja przyniosła aż 70 zgłoszeń. To pokazuje, że farmacja przemysłowa doskonale się rozwija, trzeba tylko dać młodym badaczom szanse pokazania ich dorobku poza uczelnią. I taki właśnie jest cel naszego konkursu - dodaje Katarzyna Bodalska.
    
    Tematyka prac doktorskich nadesłanych w ostatniej edycji obejmowała zagadnienia związane z projektowaniem i modelowaniem receptorów w celu odkrycia nowych oryginalnych leków, opracowanie technologii wytwarzania postaci leku i białek fluorescencyjnych.  Natomiast prace magisterskie to szerokie spektrum różnorodnych badań: hodowli tkankowej dla transplantologii, technologii tabletkowania, poszukiwania nowych leków, ekstraktów oraz bioogniwa paliwowego.

    - Zapoznawanie się z pracami to nie tylko wytężona praca jury konkursowego, lecz przede wszystkim przyjemność obserwacji tego, nad czym pracują młodzi naukowcy.  Przyznam, że nie raz byliśmy zaskoczeni wynikami ich badań - mówi prof. Piotr Sobota, przewodniczący jury konkursowego.
   
Fundacja Hasco-Lek została utworzona przez Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej z Wrocławia. Od początku istnienia angażuje się w działania wspierające rozwój polskiej nauki. Ponadto co roku funduje nagrody finansowe dla najlepszych absolwentów Wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu.


    Bliższe informacje o konkursie i fundacji: www.hasco-lek.pl/pl/index/html/id:937/Konkurs_Fundacji_Hasco-Lek_-_edycja_2010_r
 
plakat konkursu Hasco-Lek

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii