Dlaczego parki narodowe są chlubą Ameryki?


Dlaczego parki narodowe są chlubą Ameryki?: artykuł nr 48952

2010-10-07 00:57:58 Ciekawostki

Laureat nagrody Pulitzera Wallace Earle Stegner nazwał ideę parku narodowego najlepszym pomysłem w dziejach Ameryki. Rozwijając tę myśl, reżyser Ken Burns postanowił przyjrzeć się temu jak w Stanach Zjednoczonych powstawały pierwsze parki narodowe na świecie.

Od Alaski po Florydę, od Kalifornii po Karolinę Południową - przez sześć lat filmowiec Ken Burns przemierzał USA, realizując zdjęcia w parkach narodowych. Ambitne przedsięwzięcie zaprowadziło go w miejsca takie jak, dolina Yosemite, Wielki Kanion, Yellowstone czy alaskańskie "Wrota Arktyki". Interesował go zarówno dzisiejszy status tych miejsc, jak i ich dzieje na przestrzeni ostatnich 150 lat. Tyle bowiem czasu minęło od czasu, gdy w Stanach Zjednoczonych narodziła się idea parku narodowego.

Stany Zjednoczone są rozległym krajem, pełnym cudów natury. Niezwykłe formacje skalne, majestatyczne lasy, wodospady, gejzery, bagna i łańcuchy gór. Zapierające dech w piersiach krajobrazy zawładnęły wyobraźnią już pierwszych osadników z Europy. Dziś także nie pozostawiają nikogo obojętnym - parki narodowe i pomniki przyrody przyciągają każdego roku ponad sześćdziesięciomilionową rzeszę turystów.

Przemierzając USA, Ken Burns studiował dzieje odwiedzanych miejsc, konsultując się z historykami i entuzjastami przyrody. Wiele uwagi poświęcił też na rozmowy z ludźmi, którzy wnieśli ogromny wysiłek w ochronę parków narodowych. W tym gronie pojawiły się tak różne postacie jak, japoński malarz Chiura Obata i kalifornijski strażnik George Melendez Wright, przywódca religijny John Muir i biolog Adolph Murie czy też wydawca prasowy Jason Mason Hutchings i biznesmen-filantrop Stephen Maher. Co ciekawe, do realizacji serii  Burnsowi udało się także zaangażować znanych aktorów, na czele z Tomem Hanksem i Andym Garcią, którzy wcielili się w role narratorów. Największym atutem cyklu są jednak zdjęcia olśniewającej swym niekłamanym urokiem i ukazanej w pełnej krasie przyrody Ameryki.

"Możemy stworzyć szczęśliwą relację z naturą, zbliżyć się do prawdziwej kolebki" - przekonuje reżyser i właśnie jego dzieło umożliwia osiągnięcie tych celów. Wyróżniony dwiema nagrodami Emmy seria "Parki narodowe. Chluba Ameryki" to wielka wyprawa do sanktuariów dzikiej natury.

PARKI NARODOWE. CHLUBA AMERYKI
(?The National Parks. America's Best Idea")
film dokumentalny
USA, 2009, 12 x 60 min.
reżyseria: Ken Burns
najbliższe emisje na kanale Planet
7.10, cz, godz. 20.50, odc. 1/12    
7.10, cz, godz. 21.50, odc. 2/12    
14.10, cz, godz. 20.45, odc. 3/12    
14.10, cz, godz. 21.45, odc. 4/12    
16.10, so, godz. 17.35, odc. 1/12    

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek