Tropikalny las w zoo w Płocku


Tropikalny las w zoo w Płocku: artykuł nr 49020

2011-01-26 02:27:55

Tropikalny las z roślinami, gadami i owadami będzie można od środy odwiedzić w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku. To jedyna tego typu aranżacja w Polsce - informuje dyrektor zoo Aleksander Niweliński.

"Przygotowując aranżację chcieliśmy oddać jak najwierniej wygląd tropikalnego lasu z jego niepowtarzalną fauną i florą, tak by każdy zwiedzający mógł poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca" - powiedział PAP Niweliński.
Przez tropikalny las prowadzi ścieżka, która wije się między paprociami i bananowcami. Przemierzając ją można dotrzeć nad strumień i odkryć ruiny zapomnianej świątyni. W gęstwinie pnączy uwagę przyciągają kolorowe chrząszcze, węże i żółwie.

"Oczywiście węże nie są jadowite. Można je spotkać w miejscu, gdzie leży pień baobabu. A rzeczkę można łatwo przekroczyć, przechodząc suchą stopą po kamieniach lub drewnianym mostkiem" - zapewnił Niweliński. Dodał, że każdy zwiedzający musi przygotować się na marsz w temperaturze około 30 st. C i przy dużej wilgotności.

Niweliński przyznał, że aranżację tropikalnego lasu udało się przygotować m.in. dzięki pomocy ogrodów botanicznych w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Przed wejściem na zwiedzających będzie czekał multimedialny kiosk, gdzie każdy zainteresowany z łatwością wyszuka informacje o faunie i florze ekspozycji.

"W kwietniu w naszym tropikalnym lesie pojawią się kolorowe motyle. Pracujemy też nad nagłośnieniem, by każdy zwiedzający mógł także usłyszeć odgłosy tropikalnego lasu" - powiedział Niweliński.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku został założony w 1951 r. Na powierzchni około 14 ha przebywa w nim ponad 2 tys. zwierząt 200 gatunków, w tym ginących. Placówka posiada Pawilon Dydaktyczno-Naukowy, jeden z największych tego typu obiektów w kraju. Od 2002 r. płockie zoo należy Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z