Żyjące w polskich Karpatach orły przednie rozpoczęły składanie jaj


Żyjące w polskich Karpatach orły przednie rozpoczęły składanie jaj: artykuł nr 49074

2011-03-18 11:38:40 Zoologia

Żyjące w polskich Karpatach orły przednie rozpoczęły składanie jaj - poinformował w czwartek PAP Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów. "W tym roku orły przystąpiły nieco wcześniej do składania jaj. Sprawiła to trwająca od kilkunastu dni wiosenna pogoda" - powiedział Stój.

Zdaniem ornitologa, tegoroczne składanie jaj poprzedziło "intensywniejsze niż w poprzednich latach tokowanie" tych drapieżników. "Może to oznaczać, że latem gniazda opuści więcej młodych osobników" - dodał.

60-70 proc. orłów składa po dwa jaja, pozostałe po jednym. Okres wysiadywania potrwa 45 dni. Orle pary zazwyczaj wychowują tylko jedno pisklę. U orłów występuje zjawisko kainizmu, które polega na eliminacji słabszego osobnika. Kainizm pojawia się do tygodnia po wylęgu. Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać m.in. na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Drapieżnik żywi się m.in. zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz. Jego gniazda znajdują się w miejscach niedostępnych, w koronach bardzo wysokich drzew lub na skałach.

Dzieki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii