Kraków: 125-lecie PTL


Kraków: 125-lecie PTL: artykuł nr 4945

2007-08-28 02:40:40 Leśnictwo

Trwają ostatnie przygotowania do uroczystości 125-lecia działalności Polskiego Towarzystwa Leśnego i 100 rocznicy I Ogólnego Zjazdu Polskich Leśników w Krakowie. Dwudniowe uroczystości rozpoczną się 6 września. Organizatorzy spodziewają się ponad 1000 gości, głównie leśników z kraju i zagranicy. W pierwszym dniu zjazdu zaplanowano sesje terenowe. Goście zwiedzą m.in.: Kopalnię Soli w Wieliczce, Zamek Królewski w Niepołomicach, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Katedrę Wawelską, Pałac Arcybiskupów Krakowskich, Krakowski Kazimierz, Kościół na Skałce.

Pierwszy dzień będzie też zawierał elementy szkoleniowo-informacyjne (problemy przebudowy drzewostanów sosnowych, zagospodarowanie drzewostanów bukowych, gospodarka rezerwatowa, szkody górnicze, oddziaływanie przemysłu na lasy).  Po południu odbędzie się 107 Zjazd Delegatów Oddziałów PTL (Centrum Kongresowe Akademii Rolniczej w Krakowie). Dzień zakończy się wspólnym ognisku na terenie Nadleśnictwa Niepołomice.

Drugi dzień zjazdu rozpocznie się o godzinie 10:00 uroczystą Msza święta w Katedrze Wawelskiej, sprawowaną w intencji leśników polskich i ich rodzin. Mszę odprawi Jego Eminencja kardynał Stanisław Dziwisz, a koncelebrować mszę będą: Jego Ekscelencja ks. bp. Edward Janiak, Duszpasterz Leśników Polskich, Jego Ekscelencja ks. bp Jan Zając, Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz Bazyliki Katedralnej na Wawelu, ojciec Mirosław Grakowicz, Kustosz Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Tuchowie oraz ks. prałat Tadeusz Juchas, Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

Po Mszy świętej ze Wzgórza Wawelskiego wyruszy uroczysty Marsz Leśników z orkiestrą leśną z Tucholi. Przemarsz zaplanowano na trasie: ul. Grodzka (Krzyż Katyński), Trakt Królewski, Rynek Główny (miejsce upamiętniające przysięgę Tadeusza Kościuszki), Pałac Arcybiskupów Krakowskich - pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II.

O godz. 15.00 rozpocznie się uroczysta Sesja Naukowa z okazji 125-lecia PTL (Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego).

_________________
Za początek Polskiego Towarzystwa Leśnego uważa się I Walny Zjazd Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego, który odbył się we Lwowie w roku 1882. Do 1925 roku stowarzyszenie istniało pod nazwą Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego. Inicjatorem założenia Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego był Henryk Strzelecki - leśnik, twórca polskiego szkolnictwa leśnego w Galicji, dyrektor Krajowej Szkoły Gospodarstwa Lasowego we Lwowie. W 1907 roku towarzystwo zorganizowało Ogólny Zjazd Polskich Leśników w Krakowie. Obecnie PTL skupia głównie leśników, ale należą do niego również miłośnicy lasu, przyrodnicy, naukowcy. Towarzystwo wydaje czasopismo naukowe Sylwan. PTL wspiera rozwoj nauk z zakresu leśnictwa i drzewnictwa.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa