Genialni licealiści


Genialni licealiści: artykuł nr 4992

2007-09-11 14:45:48 Ciekawostki

Prawie trzydzieścioro laureatów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych zostanie uhonorowanych podczas uroczystego spotkania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Podczas odbywających się w tym roku Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych, polscy licealiści odnieśli olbrzymie sukcesy. W ośmiu olimpiadach zdobyli łącznie 27 medali i wyróżnień (7 medali złotych, 5 srebrnych, 7 brązowych oraz 8 wyróżnień).

W zawodach olimpijskich uczestniczyła młodzież z 90 krajów, z 5 kontynentów. Zawody obejmują wiedzę z siedmiu dziedzin: matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii, filozofii oraz informatyki.

W tym doborowym towarzystwie Polacy wypadli bardzo dobrze. Podczas Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej w Meksyku pierwszy złoty medal zdobył Tomasz Kulczyński z VI LO w Bydgoszczy. Podczas Olimpiady Chemicznej w Moskwie Polacy zdobyli cztery złote medale, zajmując drużynowo trzecie miejsce w świecie, po drużynie chińskiej i rosyjskiej.

Polscy licealiści świetnie wypadli także na Olimpiadzie Biologicznej. Pierwsze miejsce indywidualnie zdobyła Natasza Gałuszka z II LO w Rybniku. Ponadto uczniowie innych szkół średnich zdobyli trzy brązowe medale.

Na olimpiadzie Filozoficznej w Turcji srebrny medal zdobyła Daria Cybulska z III LO w Gdyni.

Podczas Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej, w której uczestniczyło 500 młodych matematyków z 90 krajów, Przemysław Mazur uczeń pierwszej klasy II LO w Krakowie, powtórzył sukces z ubiegłego roku, zajmując piąte miejsce w świecie. Na tej olimpiadzie Polacy zdobyli także 2 srebrne medale i 2 brązowe.

„Spotkanie z laureatami Olimpiad Międzynarodowych 2007, zorganizowane w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to forma promocji i uznania tych młodych i bardzo zdolnych polskich uczniów – mówi Prof. dr hab. Tomasz Borecki, rektor SGGW. Polscy licealiści to zdolna młodzież, która może i osiąga sukcesy naukowe w świecie. Trzeba ich uhonorować i pokazać, że warto się uczyć, a środowisko związane edukacją zauważa i docenia ich wysiłek. Należy promować Polskę także w taki sposób. Dlatego postanowiliśmy, że spotkania z uzdolnioną młodzieżą i ich wychowawcami będą się odbywały co roku – mówi profesor Tomasz Borecki.”

Spotkanie (drugie) z laureatami Przedmiotowych Olimpiad Międzynarodowych oraz ich wychowawcami i nauczycielami odbędzie się 13 września br. o godz. 1200 w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie przy ul. Nowoursynowskiej 166.

Organizatorami spotkania są: SGGW, KRASP oraz Towarzystwo Szkół Twórczych.
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek