Maszop i Maszoperia w helskim fokarium


Maszop i Maszoperia w helskim fokarium: artykuł nr 49996

2014-03-11 19:45:26 Zoologia

Maszop i Maszoperia to dwie foki szare, które przyszły na świat w helskim fokarium. Za dwa lub trzy miesiące zostaną wypuszczone do Bałtyku. Najmłodsze helskie foki można obserwować na stronie www.sledzfoki.pl, gdzie prowadzona jest transmisja on-line z fokarium.

Pierwszy na świat przyszedł Maszop, który po urodzeniu ważył 16,5 kg przy długości 110 cm. Szczenię 8 marca po godz. 8 rano urodziła 16-letnia samica Ania. "Poród przebiegał bardzo sprawnie. Foka przygotowywała się do niego przez kilka godzin. Od drugiej w nocy leżała w izolatce, pozostając pod czujnym okiem opiekunów" - informuje na stronie internetowej Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

W poniedziałek rano foka Ewa urodziła Maszoperię, która ważyła ponad 17 kg i miała ponad metr długości.

W zgodzie z tradycją szczeniętom nadano imiona zaczynające się na od litery miesiąca, w którym przyszły na świat. "Maszoperia to dawna spółdzielnia rybacka, w której byli zrzeszeni maszopi, czyli członkowie tych spółdzielni. Odwołujemy się więc do lokalnej tradycji" - powiedziała PAP dr Iwona Pawliczka, zastępca kierownika Stacji Morskiej IOUG.

To co dzieje się w helskim fokarium można na bieżąco śledzić na stronie: http://www.sledzfoki.pl/ . Dzięki transmisji każdy może sprawdzić co w tej chwili porabia lider grupy i najstarszy samiec w stadzie: Bubas, czy w basenach pływają akurat estońskie szesnastolatki: Ewa, Ania, Agata, szwedzka Unda Marina, czy najmłodszy w foczej grupie - Fok. Pierwszego w tym roku foczego porodu nie można było jednak obserwować, bo - jak informują opiekunowie fok - samica Ania wybrała porodówkę, która jako jedyna znajduje się poza zasięgiem nowej kamery online.

Ciąża u samic fok trwa nieco ponad 11 miesięcy. Potomstwo przychodzi na świat na przełomie lutego i marca. W każdym miocie jest tylko jedno młode. Małe foki ważą od 9 do 15 kilogramów i są pokryte gęstym, białym futrem zwanym lanugo, które zrzucają po kilku tygodniach. Gdy dorosną, osiągają wagę 100-200 kg w przypadku samic i 200-300 kg w przypadku samców.

Maluchy spędzą w helskim fokarium od dwóch do trzech miesięcy. Przez pierwsze trzy tygodnie będą się nimi opiekować matki. Po tym czasie samice foki szarej pozostawią młode i zajmą się nimi opiekunowie ze Stacji, pod których pieczą foki przejdą specjalny trening, przygotowujący do życia w naturze.

W maju lub czerwcu zwierzęta urodzone w helskim fokarium zostaną wypuszczone na wolność - do Bałtyku. Będą to już kolejne młode foki, które trafią do morza w ramach prowadzonego przez Stację od 2002 roku projektu reintrodukcji fok szarych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Projekt ten ma na celu m.in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów.

Organizacja WWF Polska podkreśla, że przez najbliższy miesiąc istniej duże prawdopodobieństwo pojawienia się foczych szczeniąt również w naturze, na polskim brzegu Bałtyku. Ekolodzy apelują o zapewnienie foce spokoju i niezwłoczny kontakt telefoniczny z wolontariuszami Błękitnego Patrolu, których zadaniem jest patrolowanie polskiego wybrzeża, właśnie pod kątem występowania ssaków morskich. Focze szczenięta, które będą wymagały rehabilitacji, trafią pod opiekę pracowników fokarium. Potem, jeśli pozwoli na to ich stan, trafiają z powrotem do Bałtyku.

"Dotychczas nie odnotowaliśmy żadnego udokumentowanego przypadku narodzin fok szarych na polskim wybrzeżu. Wynika to z faktu, że te ssaki były rzadkimi gośćmi w naszych wodach, po tym, jak prawie wiek temu zostały wytrzebione przez ludzi. Jednak od kilku lat foki pojawiają się coraz częściej na naszym brzegu. Ma to związek ze wzrostem populacji fok szarych w Bałtyku, dzięki działaniom na rzecz ich ochrony, które wcześniej podjęły kraje skandynawskie" - tłumaczy Katarzyna Pietrasik z WWF Polska.

Sto lat temu w Bałtyku żyło 100 tysięcy fok szarych. W latach 80. było to zaledwie 4,5 tysiąca. Wtedy foki objęto ochroną prawną. Wzrastający trend wśród bałtyckiej populacji fok szarych obserwowany jest od 2000 roku, kiedy w Bałtyku doliczono się 10 tys. osobników. Podczas corocznego liczenia tych morskich ssaków w 2013 roku zaobserwowano blisko 30 tys. fok szarych. Większość z nich, ponad 10 tys., bytuje na obszarze archipelagów wysp centralnej Szwecji.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii