800 imprez na Dolnośląskim Festiwalu Nauki


800 imprez na Dolnośląskim Festiwalu Nauki: artykuł nr 5012

2007-09-16 05:59:40 Ciekawostki

Blisko 800 imprez: wykładów, pokazów, seminariów, spektakli i konkursów odbędzie się w ramach X Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN). Festiwal rozpocznie się 17 września we Wrocławiu. O szczegółach programu, organizatorzy festiwalu poinformowali podczas konferencji prasowej. Jubileuszowa - 10. edycja składać się będzie w sumie z 781 imprez, w tym m.in. 16 dyskusji panelowych, 296 wykładów, 227 pokazów i prezentacji, 4 laboratoriów, 5 spektakli i 39 wystaw. Wstęp na imprezy jest bezpłatny.

Głównym gościem festiwalu będzie laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1996 r, amerykański prof. Robert F. Curl. "Jest to światowej sławy naukowiec i jego obecność u nas to prawdziwe wyróżnienie. Profesor wygłosi dwa wykłady; jeden z nich będzie dotyczył problemów, jakie sprawia życie nasycone technologią" - powiedziała na konferencji koordynator DFN, prof. Kazimiera A. Wilk.

Wilk zapowiedziała, że w tym roku festiwal "po raz pierwszy +wyjdzie w miasto+". W parku obok Teatru Lalek powstanie "park wiedzy", w którym zaprezentowane zostaną m.in. wybuchowe zabawki chemiczne czy mówiące roboty. "Zdradzimy też np. jak ze słodkiej śmietanki i ciekłego azotu zrobić pyszne lody" - dodała Wilk.

Imprezy w ramach X DFN będą odbywały się m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Przyrodniczym, Akademii Medycznej i w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Ponieważ jednym z celów organizatorów Festiwalu jest zainteresowanie nauką najmłodszych, także w kilkunastu szkołach podstawowych i gimnazjach odbędą się specjalne pokazy np. fizyki, astronomii czy chemii.

Dla uczczenia jubileuszu zaplanowano m.in. recital wirtuoza organów Piotra Rojka i spektakl "Zrozumieć to, czego nie można zobaczyć, czyli jak wygląda atom" oraz wystawę fotograficzną "10 lat Dolnośląskiego Festiwalu Nauki".

Pierwsza edycja festiwalu zgromadziła około 12 tys. gości. "Ale w ubiegłym roku było ich już 83 tys., dlatego w tym roku jesteśmy przygotowani i mamy nadzieję, że odwiedzi nas 100 tys. osób" - dodała Wilk. X DFN potrwa we Wrocławiu od 17 do 25 września.

Współorganizatorami przedsięwzięcia są wrocławskie uczelnie wyższe, przy pomocy m.in. studenckich kół naukowych i nauczycieli z Dolnego Śląska. 2-dniowe edycje regionalne DFN odbędą się w październiku w Legnicy, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Jeleniej Górze.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

 

Więcej informacji o Dolnośląskim Festiwalu Nauki (2007) w naszym portalu:

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek