W życiu jak w tańcu każdy krok ma znaczenie


W życiu jak w tańcu każdy krok ma znaczenie: artykuł nr 5053

2007-09-24 22:33:48 Medycyna

"W życiu jak w tańcu każdy krok ma znaczenie" - pod takim hasłem zainaugurowano w Katowicach ogólnopolską kampanię społeczną dotyczącą profilaktyki HIV i AIDS.

W Polsce najczęściej do zakażenia HIV dochodzi poprzez kontakt seksualny. Biorąc to pod uwagę skoncentrowaliśmy się w tym roku na zminimalizowaniu tego ryzyka. Głównym zadaniem kampanii społecznej „W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie” jest zmniejszenie liczby nowych zakażeń HIV drogą kontaktów seksualnych.

Jak wynika z przeprowadzanych badań, Polacy posiadają dużą wiedzę na temat HIV i AIDS, nie zawsze potrafią jednak wykorzystywać ją w praktyce. Pragniemy naszą medialną kampanią profilaktyczną zwrócić uwagę społeczeństwa na ryzykowne zachowania, które szczególnie często zdarzają się w grupie wiekowej 18 – 39 lat. To właśnie w tej grupie zauważamy w ostatnim czasie największy wzrost liczby zakażeń HIV. Naszym celem jest przypomnienie po raz kolejny, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego z nas - bez względu na wiek, status społeczny, miejsce zamieszkania, przekonania, czy też płeć. Warto więc zastanowić się nad zrobieniem testu na HIV, poznać swój status serologiczny, unikać ryzykownych zachowań – po prostu żyć bezpieczniej. Bo przecież „w życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie”.

W tegorocznej kampanii metaforą związku dwojga ludzi jest taniec. Taniec z podtekstem seksualnym, w którym dwoje głównych bohaterów tańczy z wieloma różnymi partnerami (mniej lub bardziej przypadkowymi). Na koniec dwoje głównych bohaterów odnajduje się w tańcu i postanawia związać ze sobą na dłużej. Ponieważ jednak chcą być odpowiedzialni postanawiają zrobić test na HIV.

Motyw tańca w tegorocznej kampanii uzasadniony jest dodatkowo następującym elementem: muzyka i taniec zostały uznane w światowej kampanii Dance4Life za uniwersalny symbol, który łączy ludzi w różnym wieku, różnych narodowości i różnych przekonań. Za pomocą tańca można w przyjazny sposób mówić o trudnych tematach i docierać do szerokiego grona odbiorców. Wspomniana kampania uzyskała patronat UNAIDS oraz nagrodę Komisji Europejskiej. Tym samym polska kampania 2007 wpisuje się w kampanię światową.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny