Zlatują już do MRU


Zlatują już do MRU: artykuł nr 5100

2007-10-11 19:34:27 Zoologia

Jak poinformował pracownik zespołu Parków Krajobrazowych woj. lubuskiego Władysław Kwela, podczas pierwszego jesiennego monitoringu kilkusetmetrowego odcinka podziemi naliczono już kilkaset nietoperzy - głównie nocków dużych i rudych. Te jako pierwsze zbierają się do "zimowego snu".

"Teraz są nadal aktywne i się rozmnażają. W ciepłe noce opuszczają podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia. W miarę jak będzie się ochładzało zaczną schodzić w coraz głębsze rejony MRU, by w końcu zapaść w stan zimowej hibernacji" - dodał Kwela.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to zespół poniemieckich fortyfikacji, składający się z wielokilometrowych podziemnych korytarzy i różnego typu pomieszczeń oraz sieci bunkrów. Dzięki panującej pod ziemią stałej temperaturze 6-9 stopni Celsjusza, nietoperze mają znakomite warunki do zimowej hibernacji.

W związku z liczną populacją różnych gatunków zimujących tam nietoperzy, w podziemiach powstał rezerwat Nietoperek. W tym roku przyrodnicy naliczyli tam około 36. tys. nietoperzy, reprezentujących różne gatunki. Od trzech lat notowany jest stały wzrost ich liczby w tym miejscu.

Kwela przypomniał, że w okresie hibernacji tych latających ssaków, w niemal całym systemie fortyfikacji obowiązuje zakaz zwiedzania. Trwa on od 1 października, a zakończy się w połowie kwietnia przyszłego roku.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii