Kraków: Grzyb w podziemiach do usunięcia


Kraków: Grzyb w podziemiach do usunięcia: artykuł nr 5118

2007-10-18 18:47:20 Mikologia

Miasto chce jak najszybciej pozbyć się grzybów z podziemi krakowskiego Rynku Głównego. Zarząd Dróg i Transportu rozpisał przetarg na firmę, która jeszcze w tym roku wykona to zadanie.

Zarząd Dróg i Transportu poszukuje firmy, która jeszcze w tym roku rozprawi się z grzybami rozwijającymi się w podziemiach krakowskiego Rynku Głównego. Wykonawca do 15 grudnia br. będzie musiał zidentyfikować przyczyny powstawania grzyba, zaproponować bezpieczne dla zabytków metody jego usunięcia, a zlikwidować szkodliwe narośla i zabezpieczyć odkryte pod płytą Rynku znaleziska. Wyłoniona w przetargu firma będzie miała także obowiązek bieżącego monitorowania podziemi Rynku co najmniej do 15 maja 2008 roku.

Oferty do przetargu można składać w siedzibie ZDiT w Krakowie, ul. Centralna 53 w terminie do 19 października br. Specyfikacja przetargowa dostępna jest na stronie www.zdit.krakow.pl w dziale „Aktualności”. Walka z grzybem to tylko jedno z działań podjętych przez Miasto pod płytą Rynku Głównego. Przyczyną zagrzybienia jest woda i wilgoć przedostająca się do podziemi, a przede wszystkim brak odpowiedniej wentylacji. Na zlecenie ZDiT opracowywany jest projekt zabezpieczenia podziemi przed czynnikami zewnętrznymi. Znajdą się w nim także nowoczesne rozwiązania, które poprawią wentylację i zapewnią odpowiednią temperaturę.

Powstaje także koncepcja zagospodarowania podziemi, które w przyszłości mają stać się nowoczesnym muzeum prezentującym średniowieczny Kraków. Pomoc obiecali specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej, a także historycy sztuki z Muzeum Powstania Warszawskiego. Zgodnie z zapowiedziami Prezydenta Jacka Majchrowskiego, pierwsi turyści mogliby zejść do muzeum w podziemiach Rynku Głównego latem 2009 roku.

Źródło: Magiczny Kraków www.krakow.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z mikologii