Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK


Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK: artykuł nr 5133

2007-10-23 19:07:50 Ciekawostki

Prawie 60 studenckich kół naukowych Politechniki Warszawskiej zaprezentowało swój dorobek i osiągnięcia podczas IV Targów Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK 2007. Największa tego typu impreza studencka w Warszawie połączona była z Targami Stypendiów Zagranicznych.

Do najbardziej obleganych należało stoisko Studenckiego Koło Astronautycznego, na którym można się było zapoznać m.in. z kulisami projektu budowy PW-SAT, jedynego satelity tworzonego przez studentów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się projekt wózka inwalidzkiego XXI wieku, nagrodzonego tytułem "Inventor of the Month" w czerwcu tego roku, dzieło Koła Naukowego Inżynierii Biomedycznej. Zaciekawienie wzbudziła także koncepcja lewitującej kolejki nadprzewodnikowej w polu magnetycznym - efekt pracy Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej Wakans oraz model bezpilotowego samolotu Retribution (Koło Naukowe Lotników). Model wzniósł się w powietrze z ładunkiem 31,15 funta, co przyniosło studentom Politechniki Warszawskiej wicemistrzostwo w międzynarodowych zawodach samolotów bezzałogowych SAE w USA.

Dużą "interaktywną" atrakcją targów był też warcabot, czyli robot grający w warcaby, skonstruowany przez studentów Koła Naukowego Automatyki i Robotyki. Z warcabotem - jak zapewniali jego konstruktorzy Marcin Kondej, Marcin Szulc i Adam Cellary - nikomu jak dotąd nie udało się wygrać, ponieważ zainstalowane w nim oprogramowanie pozwala maszynie na przewidywanie 12 ruchów naprzód, czego nie potrafi raczej żaden człowiek.

Na targach swoje stoiska informacyjne miały też różne organizacje studenckie (m.in. Board of European Students of Technology, Geoida) oraz studenckie media.

Jak powiedział Przemysław Kornatowski z Samorządu Studentów PW, (mechatronik, członek klubu fotograficznego Focus) - targi, które zorganizował samorząd były imprezą bardzo udaną, która zyskała m.in. dzięki temu, że była - po raz pierwszy - wspierana przez sponsorów. Samorząd planuje obecnie opracowanie komputerowego systemu ewidencjonowania studenckich kół naukowych, którego brak od dawna daje się odczuć. System będzie gotowy za kilka tygodni.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek