Wrocławscy naukowy odkryli nowy gatunek bezkręgowca: Brachylecithum glareoli


Wrocławscy naukowy odkryli nowy gatunek bezkręgowca: Brachylecithum glareoli: artykuł nr 5167

2007-11-06 16:57:01 Zoologia

Brachylecithum glareoli ma zaledwie kilka milimetrów długości i została odkryta przez trójkę wrocławskich naukowców – Joannę Hildebrand, Jerzego Okulewicza i Marcina Popiołka. Opisali oni ten gatunek badając nornicę rudą. Nowego dla nauki bezkręgowca zaliczyli do przywr digenicznych. Jej cykl życiowy nie jest jeszcze do końca poznany. Gatunki pokrewne wymagają jednak obecności przynajmniej jednego żywiciela pośredniego np. ślimaka. Dlatego naukowcy są przekonani, że i w tym przypadku żywiciel taki występuje. Zakładają, że jest nim ślimak, którym żywi się nornica. Na razie to jednak przypuszczenia wynikające z biologii przywr, ponieważ naukowcy nie poznali jeszcze do końca cyklu życiowego Brachylecithum glareoli. Pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego odnaleźli jedynie dorosłego przedstawiciela tego gatunku.

Odkrycie nowego bezkręgowca na terenach wodonośnych MPWiK potwierdza, że w bliskiej odległości tętniącego życiem 700-tysięcznego miasta udało się zachować środowisko naturalne, od setek lat niezakłócone przez człowieka. Środowisko na tyle unikalne, że nie tylko nie musi ono przystosowywać się do ingerencji człowieka i wywołanych przez nas zmian, ale może swobodnie rozwijać się.

Badania prowadzone przez wrocławskich naukowców mają ogromne znaczenie dla lepszego poznania biologii gatunków pasożytniczych. Jeśli bowiem uda nam się to zrobić, będziemy mogli, tak jak jest to choćby w przypadku pijawek, umiejętnie wykorzystywać ich cechy. Będziemy wiedzieli także, jaką rolę odgrywają w złożonym ekosystemie Natury.

Odkrycie nowego gatunku bezkręgowca to już kolejna naukowa sensacja związana z zielonymi płucami Wrocławia jakimi są tereny wodonośne. Niedawno profesor Janusz Kubrakiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego odkrył, że żyje na nich bardzo rzadka sieciarka Sisyra terminalis. Dlatego że jej larwy rozwijają się tylko wewnątrz słodkowodnych gąbek żyjących z kolei jedynie w wyjątkowo czystych wodach, w Polsce można ją spotkać zaledwie w siedmiu miejscach. Tereny wodonośne MPWiK są jednym z nich. Jak naukowcy przyznają, spora w tym zasługa ich ochrony przed ludzką ingerencją. Choć bowiem 63 stawy znajdują się tylko zaledwie kilka kilometrów od centrum Wrocławia, obowiązujący od kilkudziesięciu lat zakaz wejścia na ich teren sprawił, że jest to jeden z najbardziej wyjątkowych i nieskażonych obszarów stolicy Dolnego Śląska. Co więcej, biolodzy zauważają że ich dalsza ochrona jest konieczna do utrzymania tego bogactwa przyrodniczego.

Brachylecithum glareoli
Zdjęcie Brachylecithum glareoli

Brachylecithum glareoli

Zobacz opis w serwisie ZOOPEDIA: Brachylecithum glareoli

Nagrody za imię dla bezkręgowca
...ma od 2 do 8 mm i jest pasożytem. Występuje tylko u gryzoni. Odkryli go wrocławscy naukowcy...
Wspólnie z MPWiK, Polskie Radio Wrocław  przygotowało upominki dla autorów trzech najciekawszych propozycji polskiej nazwy dla nowego gatunku. Propozycje można przysyłać na adres internet@prw.pl Konkurs zamykamy w piątek 9 listopada 2007 w samo południe.

więcej informacji o konkursie

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii