W hipotezie o ukrytym życiu na Marsie za dużo jest niewiadomych


W hipotezie o ukrytym życiu na Marsie za dużo jest niewiadomych: artykuł nr 528

2005-04-11 04:16:01 Ciekawostki

Ogólne poruszenie wywołało niedawne oświadczenie włoskiego naukowca Vittorio Formisano na temat istnienia ukrytego życia na Marsie - w warstwie wiecznej zmarzliny pod powierzchnią planety. Hipoteza Formisano opiera się na wykryciu formaldehydu w atmosferze marsjańskiej.

"Samo w sobie odkrycie to nie jest wcale zaskakujące, ponieważ najbardziej prawdopodobnym źródłem jego pochodzenia jest utlenianie się metanu. Metan zaś został już zidentyfikowany w atmosferze Marsa. Skąd więc całe to poruszenie?" - mówi prof. Ewa Szuszkiewicz z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, koordynator Polskiego Centrum Astrobiologicznego CASA. "Otóż, gdyby obserwowany formaldehyd rzeczywiście powstał w procesie utleniania się metanu, to potrzebne byłyby olbrzymie ilości tego gazu, dużo większe niż te, które mogą powstać w znanych nam procesach geologicznych. Wytłumaczenie zagadki wymaga zatem dodatkowego źródła metanu" - uważa.

"Oczywiście, najbardziej atrakcyjnym, chociaż nie jedynym źródłem, są organizmy żywe, na przykład bakterie" - dodaje.

Jak mówi, interpretacja widma atmosfery Marsa w podczerwieni nie jest prosta. Linie widmowe innych gazów, występujących w atmosferze planety, znajdują się w tej samej części widma, co linie formaldehydu. Potwierdzenie odkrycia wymaga więc użycia instrumentów o większej zdolnościci rozdzielczej w celu uniknięcia błędnej identyfikacji obserwowanych cech widmowych.

"Obecnie zbyt dużo jest niewiadomych, by przyjąć hipotezę Formisano. Badania te mają jednak ogromne znaczenie" - zaznacza uczona.

"Uczymy się dokonywać analizy chemicznej atmosfery innych planet, usprawniamy nasze techniki i instrumenty po to, by w najbliższej przyszłości poszukiwać życia na innych planetach, wiedząc już, czego właściwie szukamy" - mówi prof. Szuszkiewicz.

W Centrum Astrobiologicznym CASA, we współpracy z innymi ośrodkami europejskimi, prowadzone są badania nad określeniem takich cech widmowych, które pomocne będą w wykrywaniu obecności organizmów żywych na innych planetach.

dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek