Ropa zagraża ostojom ptaków


Ropa zagraża ostojom ptaków: artykuł nr 5289

2007-12-20 15:55:36 Zoologia

7 grudnia, nieopodal południowokoreańskiego portu Daesan , w stojący na redzie tankowiec Hebei Spirit uderzyła barka zaopatrzona w potężny dźwig. W wyniku zderzenia do Morza Żółtego wyciekło około 10,5 mln ton ropy naftowej, powodując największą tego typu katastrofę w historii Korei. Skażenie szybko przemieszczało się w kierunku brzegu, docierając do wybrzeży Zatoki Cheonsu (150 km na południe od Seulu). Miejsce to słynęło dotychczas z jednych z najpiękniejszych w regionie plaż, a liczne hodowle małży morskich i innych organizmów dawały zatrudnienie 4 tysiącom ludzi. Do walki ze skutkami wycieku zaangażowano ponad 100 jednostek pływających, helikoptery oraz tysiące żołnierzy i wolontariuszy zbierających ropę.

Ornitolodzy z BirdLife International dodatkowo ostrzegają, że ropa może poważnie zagrozić koreańskim ostojom o światowym znaczeniu dla wędrujących i zimujących ptaków. Jedną z nich jest właśnie Zatoka Cheonsu, a drugą Ujście rzeki Geum. Drugie z wymienionych miejsc jest bardzo ważnym żerowiskiem dla zagrożonej wyginięciem mewy chińskiej Larus saundersi.

Dla ptaków skażenie ropą z reguły oznacza, że ich upierzenie traci właściwości termoregulacyjne. Pomiędzy posklejane pióra nie może dostać się powietrze tworzące zazwyczaj warstwę izolacyjną – ptak zanieczyszczony ropą w piętnastu stopniach traci na ogrzanie się tyle ciepła, ile zdrowy przy minus dwudziestu. Śmiertelnie niebezpieczne i właściwie niewyleczalne jest zatrucie pokarmowe substancjami ropochodnymi – ptaki usiłując oczyścić upierzenie połykają gęstą maź, co powoduje ich śmierć.

W Polsce w ostatnim czasie miały miejsce dwa wycieki oleju opałowego do Wisły, jednak na dzień dzisiejszy nie stwierdzono poważniejszych przypadków padania ptaków. Sytuacja na bieżąco monitorowana jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i inne organizacje przyrodnicze.

Antoni Marczewski
na podstawie:
www.birdlife.org
www.otop.org.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii