Białko Nanog


Białko Nanog: artykuł nr 5291

2007-12-22 03:23:26 Biotechnologia

Białko Nanog dotychczas uważane za czynnik odpowiedzialny za stan pluripotencji, czyli niezróżnicowania komórek macierzystych, pełni trochę inną rolę niż mu przypisywano - jest strażnikiem rozpoczęcia różnicowania w odpowiednim momencie - informują naukowcy ze Szkocji na łamach pisma "Nature"

Komórki macierzyste są pluripotentne czyli mogą się rozwijać w dowolny rodzaj komórek. Ian Chambers wraz z zespołem z University of Edinburgh odkrył, że białko Nanog pełni rolę strażnika stanu pluripotencji zarodkowych komórek macierzystych.

Naukowcy wykazali, że białko to ma możliwość "resetowania" komórek do stanu niezróżnicowanego, jeżeli zaczną różnicowanie w niewłaściwym momencie. Jednak, jak podkreślają autorzy pracy, Nanog nie jest kluczowym białkiem odpowiedzialnym za pluripotencję - cudowną cechę komórek macierzystych.

Badacze wykazali również, że Nanog pełni w organizmie jeszcze jedną dotychczas nieznaną rolę - pomaga komórkom jajowym i plemnikom w prawidłowym rozwoju. Poziom tego białka zmienia się podczas wczesnego rozwoju i zagnieżdżenia zarodka w ścianie macicy.

Autorzy pracy mają nadzieję, że wkrótce poznamy dokładniej mechanizm działania białka Nanog i dotychczasowe wiadomości o różnych rolach jakie pełni ułożą się w logiczną całość.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii