Travel 2008


Travel 2008: artykuł nr 5367

2008-01-28 15:37:39 Ciekawostki

W lutym Travel Channel zaprasza na kontynuację wydania styczniowego magazynu Travel 2008. Wraz z Michałem Borejko dokończymy podróż po Zakopanym i okolicach.

Naszą przygodę rozpoczniemy spotkaniem ze Starostą Powiatowym Andrzejem Gasienicą – Makowskim, który zapozna nas bliżej z typową dla tego regionu gwarą podhalańską, która została spopularyzowana na przełomie XIX i XX wieku przez Kazimierza Przerwę-Tetmajera, który wydał cykl opowiadań pt. Na skalnym Podhalu. Gwara ta posiada wiele cech wspólnych z innymi gwarami południowej Małopolski, np. z gwarą żywiecką czy sądecką.

Zapoznamy się z charakterystyczną podhalańską architekturą. Odwiedzimy Muzeum Tatrzańskie im. Dr Tytusa Chałubińskiego należące do najstarszych muzeów regionalnych w Polsce oraz kościołek na Jaszczurówce, który został zbudowany w 1908 roku według projektu Stanisława Witkiewicza, a którego wnętrza zdobią rzeźby i obrazy ludowe z XIX w.

Przespacerujemy się najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach - Doliną Chochołowską, aby na nowo odkryć wspaniałe krajobrazy i zapierające dech
w piersiach pejzaże. Następnie odwiedzimy Teatr Witkacego, który spełnia rolę "schroniska" - miejsca, gdzie spotykają się ludzie odczuwający wciąż żywą potrzebę obcowania ze sztuką.

Wraz z naszym przewodnikiem poznamy autentyczny i żywy folklor góralski, który jest jedną z największych atrakcji Zakopanego i regionu Podhala, kultywowaną na co dzień w wielu miejscowych rodzinach. Ciekawostką jest, że folklor podhalański powstał jako wynik syntezy ludowej kultury polskiej
z elementami słowackimi, madziarskimi i bałkańskimi i jest spokrewniony z kulturą wszystkich krain karpackich.

W dalszej części programu dowiemy się jak i gdzie aktywnie spędzić czas a dla zapalonych fanów sportów zimowych zaprezentujemy wszystkie stoki narciarskie.
Naszą podróż zakończymy w najciekawszym architektonicznie obiekcie drewnianym Zakopanego - Nosalowym Dworze, który w nowatorski sposób łączy tradycje stylu zakopiańskiego z nowoczesnością. To idealne miejsce na rozmowę z przyjaciółmi i degustację smakołyków górskiej kuchni. To miejsce żyje również historią polskiego sportu. Puchary, zdjęcia i pamiątki to nieprzypadkowy element dekoracyjny związany z osobą Ewy Grabowskiej-Gaczorek - mistrzyni Europy oraz wielokrotnej mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, która jest wraz z mężem właścicielką Nosalowego Dworu.

W lutowy Travel 2008 nie zabraknie oczywiście także relacji z zagranicy. Nasza ekipa spróbuje południowoafrykańskiego wina z okolic Paarl i Whale Coast, oraz zainteresuje się, jak Cypr radzi sobie z wyzwaniem wobec zielonej turystyki.

Na zakończenie Gareth Davis odezwie się do nas z położonego w Krainie Wielkich Jezior Milwaukee.

Nasyć swoje oczy razem z Travel Channel.


____________________________________________
Rozrywka, praktyczne informacje oraz inspiracja. Travel Channel przedstawia widzom wiele aspektów podróżowania. Od programów prezentujących praktyczne informacje, przydatne podczas planowania wakacji, po wnikliwe i wciągające materiały dokumentalne dla tych, którzy żyją podróżami. Dzięki Travel Channel widzowie mają szansę przenieść się w niemal każdy zakątek świata, poznać różnorodne kultury, kuchnię i obyczaje panujące w krajach na całym świecie, doświadczyć trudów pieszych wędrówek oraz dobrodziejstw luksusowych wypraw.

Uruchomiony w 1994 kanał Travel Channel nadaje w 14 językach, w 116 krajach w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Travel Channel International Limited jest niezależną firmą z siedzibą w Londynie, która jest także właścicielem Travel Channel Video on Demand i Travel Channel Productions oraz operatorem Thomson TV.
www.travelchanneltv.pl

 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek