Kolejny rekin rafowy w Warszawie


Kolejny rekin rafowy w Warszawie: artykuł nr 5385

2008-02-05 03:11:21 Zoologia

30 stycznia 2008 r. we wczesnych godzinach rannych w Oceanarium na terenie warszawskiego centrum Blue City wykluł się kolejny rekin rafowy.

Przewodnik oceanarium Krzysztof Pętlak jak co dzień oprowadzał grupę pasjonatów życia podwodnego. Jak zwykle trochę dłużej zatrzymał się przy akwarium z narodzonym niedawno rekinem rafowym, który ciągle budzi wielkie zainteresowanie i sympatię zwiedzających. Jakież było jego zdziwienie gdy jedno z oprowadzanych dzieci pokazało, że w akwarium znajdują się nie jeden, a dwa rekiny rafowe!!

Kolejny rekin rafowy pojawił się na świecie bez świadków, we wczesnych godzinach rannych.

Od rozpoczęcia wystawy odwiedzający mogli podziwiać cztery podświetlone kapsuły jajowe, w których pływały maleństwa. Oba wyklute rekinki mają się dobrze, oglądać je będzie można jeszcze do wiosny tego roku. Warto dodać, że z pozostałych dwóch kapsuł jajowych, w najbliższym czasie wyklują się kolejne rekiny rafowe.

Kapsuły rekina rafowego pochodzą z Indonezji, gdzie rekiny żyją na wolności. W środowisku naturalnym samica rekina rafowego składa kapsuły jajowe, pozostawiając je bez opieki. Selekcja silniejszych osobników jest „w rękach” natury. W kapsule rekin znajduje wraz z jajkiem, z którego czerpie pokarm. Dojrzewanie rekina rafowego trwa od 7 do 11 tygodni po czym osobnik wykluwa się i zaczyna samodzielne życie. Jak każdy rekin, rekin rafowy jest drapieżnikiem i żywi się rybami. Żeruje w nocy, wtedy też zauważamy jego największą aktywność. W środowisku naturalnym jest narażony na niebezpieczeństwo ze strony innych drapieżników, dlatego w oceanarium w Blue City oddzielono kapsuły jajowe od innych ryb i stworzono warunki zbliżone do naturalnych. Rekin rafowy w momencie wyklucia ma około 20 cm i jest pokryty czarno-białymi pręgami. Osobniki dorosłe osiągają wielkość do 120 cm i z wiekiem zmieniają barwę.

magnifiCo

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii