Nietoperz w budce


Nietoperz w budce: artykuł nr 542

2005-04-14 08:48:26 Zoologia

W lasach pod Łodzią zaczęto zawieszać budki lęgowe dla nietoperzy. To próba ratowania zagrożonych wyginięciem gacków i karlików. W lasach brakuje bowiem starych drzew z dziuplami i zakamarkami i "władcy ciemności" nie mają gdzie przetrwać dnia. Tej wiosny powieszonych zostanie dla nich sto sztucznych kryjówek - zapowiada Express Ilustrowany.

Nietoperze takie jak karlik malutki czy karlik większy, które na zimę odlatują na południe Europy, już do nas wróciły. Szukają miejsc na założenie kolonii rozrodczych. Pracownicy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich mają nadzieję, że w zadomowieniu się pomogą im specjalne budki, które rozwieszają w lasach.

Budka dla nietoperzy jest zupełnie inna od tej dla ptaków. Nie ma okrągłego otworu. Chodzi o to, by do środka nie dostał się żaden skrzydlaty intruz, który niechybnie zadziobałby nietoperze. Nietoperz wchodzi do budki dołem przez maleńką, 1,5-centymetrową szczelinę.

Jak mówi pracownik parku Michał Stopczyński, budki dla nietoperzy dobrze spełniają już swoją rolę w okolicach Torunia, a także Lublina. W niejednej zagnieździła się cała kolonia rozrodcza, tj. kilkadziesiąt samic z młodymi.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce
MP

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii