Tworzywa sztuczne wokół nas


Tworzywa sztuczne wokół nas: artykuł nr 5474

2008-02-29 09:09:56 Ciekawostki

Wykładem dotyczącym tworzyw sztucznych Akademia ChemiParku świętowała półmetek swojej działalności zaplanowanej na bieżący rok szkolny. Podczas spotkania uczniowie poznali najważniejsze zasady powstawania tworzyw sztucznych oraz ich bogate zastosowanie w codziennym życiu. Wczorajszy wykład Akademia ChemiParku zaprezentuje jeszcze w środę, 27 lutego, uczniom ZSZ oraz LO.

25 lutego uczniowie Gimnazjum w Brzegu Dolnym mieli szansę poznać i wyprodukować tworzywa sztuczne. Wykład poprowadziła Małgorzata Biedrzycka ze spółki LabAnalityka, zajmującej się analizą i kontrolą procesów produkcyjnych w grupie PCC Rokita.


Słuchacze wykładu

Wykład Akademii ChemiParku tradycyjnie został podzielony na część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej uczniowie poznali skład cząsteczkowy tworzyw sztucznych, a także sylwetki i dokonania pierwszych twórców takich materiałów. Następnie gimnazjaliści przystąpili do eksperymentu, którego efektem było powstanie dwóch rodzajów pianek poliuretanowych, używanych między innymi do wypełnień w przemyśle meblarskim.

Akademia ChemiParku to forma urozmaicenia lekcji chemii w szkole. Podczas wykładów uczniowie mają okazję na własne oczy zobaczyć doświadczenia, z którymi nie zapoznali się w szkolnych laboratoriach. Organizator Akademii ChemiParku, czyli ChemiPark Technologiczny w Brzegu Dolnym chce dzięki tym zajęciom zainteresować uczniów brzeskich szkół zgłębianiem chemii oraz związanych z nią dziedzin.By jeszcze bardziej zainteresować uczniów tematyką chemii na każdym spotkaniu ogłaszany jest konkurs dla słuchaczy Akademii. – Podczas wykładów na temat tworzyw sztucznych wyłonimy po dwóch zwycięzców. Mają szansę nimi zostać gimnazjaliści z Brzegu Dolnego oraz uczniowie z ZSZ i LO w Brzegu Dolnym uczestniczący w spotkaniach – opowiada Joanna E. Matryba, specjalista PR w ChemiParku. Wczorajsi zwycięzcy wyłonieni w drodze losowania to gimnazjalistki Ewa Lesiewicz oraz Aneta Abramowicz – dodaje Matryba. Zwycięska dwójka, wraz z laureatami poprzednich konkursów będzie miała okazję zwiedzić w czerwcu zakłady PCC Rokita oraz odwiedzić wykładowców Akademii ChemiParku.

ChemiPark

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek