Bush, Rumsfeld i Cheney mają swoje chrząszcze


Bush, Rumsfeld i Cheney mają swoje chrząszcze: artykuł nr 555

2005-04-15 18:07:58 Zoologia

Konserwatyści rządzący dziś Ameryką - prezydent George Bush, wiceprezydent Dick Cheney i sekretarz obrony Donald Rumsfeld - zawędrowali do świata owadów. Na ich cześć nazwano trzy odkryte niedawno gatunki chrząszczy Agathidium bushi występuje w południowych stanach USA, m.in. w Virginii i Ohio. Jego krewniacy - Agathidium rumsfeldi i Agathidium cheneyi - żyją w Meksyku. Wszystkie trzy gatunki żywią się pleśnią. Badacze, którzy je odkryli, zaprzeczają, jakoby o nazwach przesądziło jakiekolwiek podobieństwo fizyczne między politykami i chrząszczami.

- Podziwiamy naszych przywódców jako ludzi, którzy odważnie głoszą swoje poglądy i pozostają wierni zasadom wolności i demokracji, nie ulegają modzie i opinii większości - wyjaśnia prof. Quentin Wheeler, amerykański entomolog, który wspólnie z prof. Kelly Millerem odkrył nowe gatunki. Swój sukces zawdzięczają mrówczej (nomen-omen) pracy i wytrwałości, która pozwoliła im przebadać tysiące okazów.

- Wymyślając nazwy, trzeba być kreatywnym - powiada Wheeler, obecnie główny entomolog w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. - Naukowców o poglądach konserwatywnych nie jest zbyt wielu, postanowiliśmy więc nieco wychylić się z tłumu.

Źródło: Robale.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii