Akademia Medyczna w Białymstoku już oficjalnie Uniwersytetem Medycznym


Akademia Medyczna w Białymstoku już oficjalnie Uniwersytetem Medycznym: artykuł nr 5562

2008-03-26 05:59:20 Ciekawostki

Akademia Medyczna w Białymstoku oficjalnie może używać nazwy Uniwersytet Medyczny. Ta zmiana wpłynie pozytywnie na prestiż uczelni i kontakty z zagranicznymi partnerami - uważają pracownicy uczelni.

Ustawy zmieniające nazwy trzech uczelni medycznych - w Białymstoku, Warszawie i Lublinie, prezydent Lech Kaczyński podpisał 27 lutego. Opublikowane one zostały 7 marca w Dzienniku Ustaw; w piątek minęły dwa tygodnie potrzebne na ich uprawomocnienie.

Jak powiedział prof. Lech Chyczewski, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, nowa nazwa uczelni będzie bardziej zrozumiała dla zagranicznych partnerów, którym nazwa "akademia" kojarzy się z kształceniem tylko na poziomie licencjackim.

W jego opinii, staranie się o przekształcenie akademii w uniwersytet było bodźcem do dużego rozwoju uczelni. W przeciągu sześciu ostatnich lat, pod przewodnictwem prof. Jana Górskiego otworzyła ona trzeci wydział i studia anglojęzyczne, a także uzyskała trzy dodatkowe, z sześciu wymaganych, uprawnienia do nadawania tytułu doktora.

Wniosek o zmianę nazwy władze uczelni złożyły już pod koniec 2006 roku, ale ze względu na wybory parlamentarne procedury się opóźniły.

Uczelnia powstała w 1950 roku. Pierwszym rektorem był profesor Tadeusz Kielanowski. Jest to najstarsza publiczna uczelnia akademicka w województwie podlaskim.

Siedzibą uczelni jest były Pałac Branickich, obiekt historyczny z XVIII wieku, najokazalszy i najcenniejszy gmach zabytkowy w mieście.

Obecnie funkcjonuje tam Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej oraz Wydział Pielęgniarstwa i Ochrony Zdrowia.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek