Akademia ChemiParku


Akademia ChemiParku: artykuł nr 5578

2008-04-02 23:15:56 Szkoła

Akademia ChemiParku to program promocji chemii w szkołach na terenie Brzegu Dolnego, stworzony i prowadzony przez ChemiPark Technologiczny. Ma on na celu zainteresowanie uczniów brzeskich szkół tym przedmiotem oraz dziedzinami z nim związanymi.

W pierwszym etapie programu prowadzone będą wykłady dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z gminy Brzeg Dolny, które wyraziły chęć udziału w Akademii. W drugim uczniowie klas o profilu przyrodniczym będą mieli okazję wziąć udział w lekcjach pokazowych.

Wykłady będą odbywać się raz w miesiącu w jednej ze szkół gminy Brzeg Dolny. Do tej pory chęć udziału w Akademii zgłosiły: Liceum Ogólnokształcące w Brzegu Dolnym, Zespół Szkół Zawodowych oraz dolnobrzeskie Gimnazjum nr 1. Tematy poruszane na wykładach dotyczą obecności i roli środków chemicznych w życiu człowieka. Uczniowie podczas wykładów są zapraszani do uczestnictwa w eksperymentach, poza tym jest im także prezentowana część teoretyczna dotycząca zagadnienia omawianego podczas wykładu. 10 kwietnia 2008 Akademia ChemiParku przyjedzie do Wołowa gdzie wygłoszone będą trzy wykłady, które mieli już okazję usłyszeć uczniowie z Brzegu Dolnego

Tematyka i język wykładów są dostosowane do stopnia znajomości chemii przez uczniów oraz obowiązującego programu szkolnego. Ich treść była konsultowana z nauczycielami.

ChemiPark Technologiczny, który na co dzień ma pełnić funkcję łącznika pomiędzy światem nauki i biznesu, w czasie realizacji Akademii ChemiParku, stanowi ogniwo pomiędzy wykładowcami oraz uczniami.

Wykładowcy to wysoce wykwalifikowani chemicy pracujący w działach badawczo-rozwojowych Grupy PCC Rokita. Na co dzień pracują oni w laboratoriach nad rozwojem innowacyjnych technologii chemicznych. Dzięki Akademii ChemiParku uczniowie brzeskich szkół mieli szansę się z nim spotkać i na własne oczy przekonać, jak się robi zapach mydło czy majonez oraz piankę poliuretanową.

Wprowadzenie projektu Akademia ChemiParku jest pierwszym krokiem w kierunku budowania zespołu wysoko wyspecjalizowanych pracowników wywodzących się z Brzegu Dolnego, którzy po studiach mogliby wrócić w rodzinne strony. Tutaj znajdą pracę w innowacyjnych przedsiębiorstwach chemicznych, które powstaną na terenie gminy za sprawą działalności ChemiParku Technologicznego.

Zajęcia prowadzone w ramach Akademii są finansowane przez ChemiPark. Choć jest ona skierowana głównie do dzieci i młodzieży, to w na wykłady mogą przyjść także zainteresowani tematem mieszkańcy Brzegu Dolnego.
 

____________________________________
Wykłady odbędą się 10 kwietnia w siedzibie ZSO przy pl. Jana III Sobieskiego w Wołowie.
godzina 9:45 – Chemia codzienna, Aula
godzina 10:45 – Emulsje i piany – co je łączy?, Aula
godzina 11:45 - Tworzywa sztuczne wokół nas, Aula
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół