W Bieszczadach zaczęły się godowe wędrówki ropuch szarych


W Bieszczadach zaczęły się godowe wędrówki ropuch szarych: artykuł nr 558

2005-04-16 05:01:58 Zoologia

Żyjące w Bieszczadach i Beskidzie Niskim ropuchy szare rozpoczęły wędrówki godowe - poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie, Edward Marszałek. "Od kilku dni ropuchy szare wędrują do oczek i cieków wodnych po to, by złożyć tam skrzek, z którego rozwiną się kijanki. W tym celu pokonują od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Co roku są to zazwyczaj te same trasy" - powiedział Marszałek.

Ropucha szara to jeden z największych polskich płazów. Jej długość dochodzi do 20 cm. Szerokie i masywne ciało ma bochenkowaty kształt. Posiada dobrze rozwinięte gruczoły jadowe. W dzień przebywa w ukryciu pod kamieniami, w norach gryzoni, w piwnicach lub szczelinach w murze. Na żer wyrusza o zmroku.

"Zjada bardzo dużo ślimaków i gąsienic, jest więc bardzo pożądanym i pożytecznym dla leśników płazem" - dodał rzecznik RDLP.

Wkrótce wędrówki godowe rozpoczną w Bieszczadach także kumaki górskie, żaby trawne i rzekotki drzewne. Te ostatnie są jedynymi w Polsce żabami bytującymi na drzewach.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii