Poznać uniepalniacze z ChemiParkiem


Poznać uniepalniacze z ChemiParkiem: artykuł nr 5599

2008-04-07 14:45:47 Ciekawostki

Dają nam cenne sekundy, aby uciec z palącego się budynku i szansę na ocalenie życia, dzięki oddaleniu w czasie potencjalnej eksplozji samochodu po wypadku. Informacji na temat tworzyw zwanych uniepalniaczami, które spowalniają powstawanie ognia i ograniczają m.in. dymienie podczas pożaru, mogli wysłuchać uczestnicy kolejnej Akademii ChemiParku.

Wykład pod hasłem „Jak uniepalniamy świat” odbył się 7 kwietnia w Gimnazjum w Brzegu Dolnym. Z prezentacją o tej samej tematyce zapoznają się również 9 kwietnia uczniowie liceum, goszczący w Zespole Szkół Zawodowych w Brzegu Dolnym.

- Uniepalniacze znajdują się m.in. w wełnach i materiałach budowlanych, niedostępne na co dzień dla oka ludzkiego. Tym bardziej połączenie praktyki z teorią pozwoliło w obrazowy sposób przybliżyć uczniom istotę wykorzystania tworzyw i ich przydatność w sytuacjach kryzysowych – przyznała nauczycielka z ZSZ. Tym razem uczniowie obejrzeli film gdzie porównywano palność produktów w których zastosowano unieplaniacz z tymi których takich nie posiadały.

Wzorem poprzednich spotkań podczas wykładów odbywa się także konkurs dla zgromadzonych uczniów. Laureatami z Gimnazjum w Brzegu Dolnym są uczniowie klasy trzecich: Norbert Płachta oraz Agnieszka Siewruk. Nagrodą dla laureatów jest możliwość zwiedzania wraz z innymi zwycięzcami zakładu PCC Rokita w czerwcu oraz ponowne spotkanie z wykładowcami Akademii ChemiParku.

Akademia ChemiParku to forma urozmaicenia lekcji chemii w szkole. Jej organizator, czyli ChemiPark Technologiczny w Brzegu Dolnym chce dzięki tym zajęciom zainteresować uczniów brzeskich szkół chemią oraz związanych z nią dziedzin. Początkowo zajęcia realizowane były jedynie na terenie Brzegu Dolnego. Sukces wykładów wśród uczestników stał się przepustką do rozszerzenia Akademii ChemiParku także na obszar Wołowa. Akademia zawita tam ze swoimi wykładami już 10 kwietnia.

Źródło: ChemiPark

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek