Cukrzyca epidemią XXI wieku


Cukrzyca epidemią XXI wieku: artykuł nr 5628

2008-04-16 02:54:37 Medycyna

Cukrzyca to epidemia XXI wieku. Co roku liczba diabetyków wzrasta na świecie o 7 mln osób - mówi prof. Jerzy Maksymilian Loba z kliniki diabetologii i chorób metabolicznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Z danych przedstawionych przez profesora wynika, że obecnie na świecie żyje prawie 250 mln chorych na cukrzycę. W 2025 roku liczba chorych wzrośnie do 380 mln, czyli o 55 proc. W Polsce na cukrzycę choruje 2-2,5 mln osób. Według prof. Loby, wielu jeszcze nie wie, że choruje. Zwykle cukrzycę wykrywa się po upływie 6-8 lat od zachorowania.

Jak ocenia prof. Loba, przyczyną wzrostu zachorowań na cukrzycę jest m.in. starzenie się społeczeństw, otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłowy sposób odżywiania, a także skłonności genetyczne.

Profesor przypomina, że cukrzyca może powodować wiele groźnych dla życia powikłań. Do najgroźniejszych zalicza utratę wzroku. "Cukrzycy są wielokrotnie bardziej narażeni na utratę wzroku niż osoby zdrowe" - powiedział Loba na konferencji prasowej. Inne powikłania jakie wymienił to m.in. niewydolność nerek, choroby układu krążenia, udar mózgu, depresja.

Według profesora, cukrzyca to choroba specyficzna, bo terapia to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest też aktywne zaangażowanie samego chorego. "Leczenie bez edukacji nie przyniesie rezultatu" - ocenił i zaznaczył, że jeśli chory nie zrozumie tego, będzie mu trudno utrzymać się w "dobrej kondycji".

Pomóc w edukacji chorych na cukrzycę mają m.in. Cukrzycowe Centra Edukacji Lilly (cCEL). W wojewódzkim łódzkim działa już pięć takich ośrodków. Zatrudnione tam pielęgniarki edukacyjne pomagają diabetykom radzić sobie w codziennym życiu z tą chorobą. Darmowe porady dotyczą m.in. właściwej diety czy wysiłku fizycznego. W cCEL pacjenci otrzymują również materiały poświęcone cukrzycy.

Dzięki edukacji, chory może zrozumieć, że w dużym stopniu sam może kontrolować przebieg cukrzycy, m.in. wdrażając zdrową dietą i regularny ruch. Według prof. Loby, największe korzyści daje cukrzykom umiarkowana i regularna aktywność, np. półgodzinny spacer każdego dnia. "Nie trzeba np. podjeżdżać samochodem pod samą pracę. Można go zostawić na odległym parkingu i przejść ten kilometr" - powiedział.

Edukacja ma uzmysłowić chorym, że ważne są również regularne pomiary glukozy we krwi oraz przyjmowanie leków.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny