Zalesianie w połnocnej Polsce


Zalesianie w połnocnej Polsce: artykuł nr 567

2005-04-19 15:42:04 Leśnictwo

Młode sosny, świerki, modrzewie, brzozy, olchy, dęby, klony i lipy. Do końca kwietnia czterdzieści milionów takich drzewek zasadzi w dwóch województwach Podlaskim i Warmińsko - Mzzurskim, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku.

- Zaczynamy później niż w zeszłym roku, bo zima długo trzymała. A w niektórych miejscach to jeszcze śnieg leży. Nawet dzisiaj leśniczy z Gołdapi powiedział mi, że jeszcze się trafia. Ale nasadzanie mimo wszystko rozpoczęliśmy - opowiada Stanisław Kułak, naczelnik z regionalnej dyrekcji.

Leśnicy zapowiadają także zalesianie rolniczych nieużytków. Dzięki takim zabiegom przybędzie nam ponad 500 hektarów nowych lasów, w tym 170 hetarów na byłym poligonie w Czerwonym Borze.

- Odnowiony będzie też drzewostan w puszczy piskiej i kurpiowskiej, czyli na terenach, które w 2002 roku nawiedziła katastrofalna w skutkach wichura. W sumie zasadzimy tam ponad półtora tysiąca hektarów drzew - wyjaśnia naczelnik Kułak.

Jakie drzewa dominować będą w tegorocznej akcji nasadzania? Przede wszystkim sosna, świerk, modrzew i brzoza. Ale przybędzie też dębów, olch, klonów i lip.

- Wprawdzie w naszych szkółkach rośnie blisko 100 milionów drzew, krzewów ozdobnych i leśnych, ale w tym roku zasadzimy około 40 milionów drzewek - wyjaśnia Kułak - O tym gdzie poszczególne gatunki trafią zależy przede wszystkim od gleby. Dąb musi mieć dosyć żyzne, gliniaste podłoże, świerk lubi wilgotną ziemię a sosna rośnie dosłownie wszędzie nawet na piachu."

Źródło: www.Gazeta.pl i www.LasyPolskie.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa