Święto lasu - Dzień Ziemi w Warszawie


Święto lasu - Dzień Ziemi w Warszawie: artykuł nr 5686

2008-05-02 16:26:32 Leśnictwo

Na warszawskich Polach Mokotowskich 28 kwietnia leśnicy rozdawali sadzonki sosny, świerka, modrzewia, brzozy i klonu. Na "leśnych zajęciach" zdradzali dzieciom, czym różnią się poszczególne gatunki roślin i zwierząt.

Dzień Ziemi 2008 współorganizowały LP oraz Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Społeczny Instytut Ekologiczny.

Przedstawiciele "braci leśnej" aktywnie uczestniczyli w wielu festynowych imprezach. Jak ocenia Przybylski, tłum ludzi, przede wszystkim młodych albo rodziców z najmłodszymi pociechami, oblegał stoiska leśnych kompleksów promocyjnych: "Puszcza Świętokrzyska", "Bory Tucholskie", "Puszcza Kozienicka" oraz "Lasy Warszawskie".

"Zaangażowanie i entuzjazm dzieciaków, które bawiły się na naszych stoiskach bardzo cieszy. Możemy być pewni, że rośnie nam pokolenie, które rozumie rolę lasów w życiu człowieka i będzie o nie dbać w przyszłości" - uważa dyrektor Centrum Informacyjnego LP Sławomir Trzaskowski.

LP miały swojego reprezentanta także na głównej estradzie. Dwa razy gromko oklaskiwano znaną już w całej Polsce Orkiestrę Reprezentacyjną LP przy Zespole Szkół Leśnych i Agrotechnicznych w Tucholi. Zespół zagrał znane i popularne przeboje, również utwory związane z pracą leśników, gospodarką łowiecką, przeplatane żartami muzycznymi. Mokotowski maraton skończył się projekcją nagrodzonego Oskarem filmu Ala Gore'a "Niewygodna prawda". Obejrzało go około 500 osób.

Honorowy patronat nad obchodami Dnia Ziemi 2008 objęli: minister środowiska, wojewoda mazowiecki, marszałek województwa mazowieckiego, prezydent m.st. Warszawy, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dyrektor generalny LP.

HISTORIA ŚWIĘTA ZIEMI

Dzień Ziemi ma na celu edukację, umacnianie kultury i postawy ekologicznej. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła to święto na czas równonocy wiosennej (20/21 marca), w wielu krajach, w tym w Polsce obchodzone jest ono 22 kwietnia. Po raz pierwszy idee obchodów "święta życia i piękna ziemi" zaproponował amerykański ekolog, miłośnik przyrody i natury John McConnell na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska. 21 Marca 1970 roku burmistrz San Francisco Joseph Alioto proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi. Wkrótce potem John McConnell ogłosił Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się Sekretarze Generalni ONZ. Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990 r.

W ramach obchodów tegorocznego Dnia Ziemi, 23 kwietnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się konferencja połączona z przyznaniem nagrody w konkursie "Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2007" oraz finałem konkursu uczniowskiego "Dla Ziemi Dla Siebie Zostań Przyjacielem" zorganizowanego przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej pod hasłem "Klimat w potrzebie".

GŁOS WOŁAJĄCEGO NA MORZU

"Człowiekiem Roku 2007 Polskiej Ekologii" został prof. Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego wáHelu. Kapituła nagrody doceniła jego zaangażowanie iádziałania na rzecz ochrony przyrody Bałtyku.

Jak czytamy w uzasadnieniu jurorów: "Wiodący temat Dnia Ziemi 2008 to zapobieganie zmianom klimatu, a nikt nie wspomina, jak ważny dla pochłaniania dwutlenku węgla jest dobry stan mórz, a także jak groźne zjawiska wynikające zániefrasobliwej działalności człowieka obserwuje się wáBałtyku. Tak wygląda, jakby większość ekologów wojujących oáśrodowisko iáprzyrodę zatrzymała się na lądzie, a przyrodnicza mapa Polski kończyła się na konturze brzegów! Bałtyk, jako niezwykle cenny obszar przyrodniczy wciąż nie może zaistnieć wáświadomości Polaków. W tej sytuacji, jak głos wołającego na puszczy, (nawet nie ma określenia: głos wołającego na morzu) - brzmi przesłanie prof. Krzysztofa Skóry ze Stacji Morskiej UG na Helu: + ... polska przyroda nie kończy się na brzegu !+. Żywy świat Bałtyku rzeczywiście wymaga gwałtownej pomocy".

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa