RDLP w Krakowie: Wielkie sprzątanie w Czernej


RDLP w Krakowie: Wielkie sprzątanie w Czernej: artykuł nr 5696

2008-05-08 02:41:43 Leśnictwo

Pół tysiąca ludzi, dorosłych i dzieci, wyruszyło w poniedziałek 5 maja, by posprzątać Czerną koło Krakowa i jej okolice. W wielkim sprzątaniu lasów i szlaków turystycznych wzięli udział mieszkańcy Czernej, uczniowie Gimnazjum w Krzeszowicach, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernej i leśnicy Nadleśnictwa Krzeszowice.

- Czerną koło Krakowa znają nie tylko pątnicy, przybywający tysiącami do słynnego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i świętego Rafała Kalinowskiego, ale również miłośnicy przyrody zachwyceni nieprzebranym bogactwem okolicznych lasów – mówi Robert Walus, podleśniczy Leśnictwa Czerna.

Niestety wielkim problemem tej miejscowości, jak i wielu innych w Polsce, są śmieci i nielegalne wysypiska. - W listopadzie ubiegłego roku zorganizowaliśmy pierwsze sprzątanie okolic Czernej. Wówczas w akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób, a efektem całodniowej pracy było wywiezienie sterty śmieci. W poniedziałkowym, wiosennym sprzątaniu wzięło udział już prawie pół tysiąca. To znak, że nasza praca edukacyjna nie idzie na marne. Społeczność lokalna zaczyna dostrzegać problem i sama chce zadbać o swoje otoczenie - dodaje podleśniczy.

- To nasza druga akcja wspólnego sprzątania lasów i mam nadzieję, że nie ostatnia. Mieszkańcy coraz częściej zdają sobie sprawę, że ani leśnicy, ani nikt inny, nie dadzą rady posprzątać zwałów śmieci, które bezmyślnie wyrzucają do lasów, rzek i jarów. Dopiero podczas takiego sprzątania otwierają im się oczy. Widzą, jakie szkody czynią nielegalne wysypiska i uświadamiają sobie, że wywożąc śmieci do lasu trują siebie i swoje dzieci – mówi Wojciech Pałka, sołtys wsi Czerna.

0prócz sprzątania, spotkanie na leśnych szlakach miało na celu poszerzenie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Leśnicy wspólnie z nauczycielami przygotowali zajęcia edukacyjne w terenie. – Było kilka grup tematycznych prowadzonych przez nauczycieli i leśników. Mówiliśmy o spustoszeniach, jakie cywilizacja czyni w przyrodzie i o konieczności szybkiego przeciwdziałania tym zjawiskom – mówi Edward Suski, nadleśniczy Nadleśnictwa Krzeszowice.

Sprzątanie Czernej było oficjalnym zakończeniem przez małopolskich leśników obchodów Dnia Ziemi. Wczoraj z lasów okolic Czernej wyjechały 3 ciężarówki śmieci. Co roku polscy leśnicy wywożą z lasów ponad 7 tys. takich ciężarówek. Są na nich puste i brudne pudła, worki, folie, gnijące resztki jedzenia, beczki z olejem, gruz z budowy, zepsute pralki, lodówki, telewizory. Wydają na to ponad 10 mln złotych. Za te pieniądze mogliby posadzić 5 tys. hektarów nowego lasu, albo wybudować cztery nowe zagrody żubrów.

Darz bór!
Zdzisława Kot-Malinowska
Rzecznik prasowy
RDLP w Krakowie
 

____________________

Czerna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice. Miejscowość położona jest na Wyżynie Olkuskiej wchodzącej w skład Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ze względu na piękno krajobrazu i walory przyrodnicze tereny te włączone zostały do obszaru chronionego Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie obfitującego w liczne doliny będące popularnym miejscem turystyki i rekreacji. Miejscowość znajduje się w Dolinie Czernki i u wylotu Dolinie Eliaszówki, w której utworzono rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki. (wikipedia)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa