Już w sobotę z centrum Krakowa rusza rajd: ODSIECZ WIEDNIA NA ROWERZE


Już w sobotę z centrum Krakowa rusza rajd: ODSIECZ WIEDNIA NA ROWERZE: artykuł nr 5703

2008-05-10 00:59:34 Ekologia

10 maja z centrum Krakowa wyrusza Rajd Odsiecz Wiednia na Rowerze. Rajd otworzy Prezydent Miasta Krakowa na Placu Szczepańskim o godz. 10.00. Z tej okazji zjadą się także mieszkańcy Krakowa – miłośnicy rowerów i podróżowania na dwóch kółkach oraz właściciele starych rowerów retro i innych oryginalnych bicykli. Z Placu Szczepańskiego grupa rowerzystów przejedzie przez Kraków na trasie Stare Miasto – Bulwary Wiślane – Salwator – Błonia – Wały Rudawy do Parku Decjusza. Tutaj przy Kawiarni i Galerii Bronisława Chromego zostanie rozstrzygnięty konkurs na NAJBARDZIEJ ORYGINALNY ROWER inspirowany rzeźbą artysty pt. Kolarze.

Fundacja Partnerstwo dla ŚrodowiskaRajd organizowany jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska z okazji IV Międzynarodowego „Tygodnia Turystyki Rowerowej” oraz 325 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Honorowy patronat nad Rajdem objęli: Urząd Miasta Krakowa, Konsulat Generalny Republiki Austrii w Krakowie, Austriackie Forum Kultury.

Głównym sponsorem rajdu jest firma Coca-Cola Poland Services, która – aktywnie włączając się w życie Krakowa - konsekwentnie wspiera te projekty społeczne, sportowe, edukacyjne czy kulturalne, które dają miastu impuls do pozytywnego rozwoju.

W czasie 10-cio dniowego rajdu polski peleton rowerzystów przemierzy 680 km zielonego szlaku Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways z Krakowa do Wiednia. Na poszczególnych odcinkach szlaku do peletonu dołączą lokalne grupy rowerzystów z Polski, Czech i Austrii. W trakcie Rajdu odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące, takie jak: zwiedzanie lokalnych pętli szlaku, festyny, zawody sportowe, przejazdy rowerzystów w miastach, zwiedzanie zabytków, muzeów, degustacja lokalnych potraw i napitków, spotkania z ciekawymi ludźmi. Rowerzyści spotkają się także z przedstawicielami lokalnych władz, organizacji pozarządowych oraz wszystkimi zainteresowanymi podpisaniem „Deklaracji udziału w międzynarodowym szlaku Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways”. Na końcowym odcinku szlaku z Brna do Wiednia peleton rajdu połączy się międzynarodową grupą rowerzystów z Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF – koordynatora szlaków Eurovelo). Rajd zakończy się 20 maja powitaniem peletonu przez Burmistrza Wiednia przy miejskim Ratuszu.

Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways to zielony szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, który łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie. Począwszy od Jury Krakowskiej, przez Ziemię Pszczyńską, Śląsk Cieszyński i Beskidy, szlak przedostaje się na Morawy Południowe, gdzie pośród winnic dociera do Dolnej Austrii. Podróżowanie tym szlakiem umożliwia poznanie Europy Środka z jej całą różnorodnością i unikalnością przyrodniczą oraz kulturową. Szlak Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways stanie się w przyszłości najdłuższą aleją drzew w Europie Środkowej. Na szlaku chronimy krajobraz i dziedzictwo związane z drzewami a także promujemy zachowanie rodzimych odmian i gatunków drzew. Od 2003 roku wspólnie z mieszkańcami regionów na szlaku posadziliśmy już ponad 7000 drzew!

Szczegółowe informacje nt. Rajdu znajdują się na stronie www.krakow-wieden.pl

Rajd jest organizowany jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska we współpracy z czeską fundacją Nadace Partnerství oraz austriacką organizacją Future Base Weinviertel. Współorganizatorami są także urzędy gmin, lokalni partnerzy oraz koordynatorzy szlaku Kraków-Morawy-Wiedeń Greenways: Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy i Rozwoju „Olza" z Cieszyna, Stowarzyszenie „Region Beskidy" z Bielska-Białej, Urząd Miasta Pszczyna i Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu w Alwerni oraz PTTK-Jastrzębie Zdrój i PTTK-Oddział Krakowski.

Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii