Festiwal Recyklingu - tym razem smok z kapsli


Festiwal Recyklingu - tym razem smok z kapsli: artykuł nr 571

2005-04-20 08:01:57 Ochrona środowiska

Ogromny smok wawelski ze stali, kapsli i szklanych butelek zostanie zbudowany w ciągu najbliższego miesiąca na krakowskich Błoniach. Konstrukcja będzie główną atrakcją III Festiwalu Recyklingu, który odbędzie się 20-21 maja w Krakowie. Smok będzie mierzył 25 metrów długości i 10 metrów wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł wyniesie 20 metrów. Jego konstrukcja zostanie oparta na stalowym stelażu, który pokryje "łuska" z 650 tysięcy kapsli z soków. Nogi olbrzyma wypełni 15 tysięcy szklanych butelek. Po ukończeniu instalacja zostanie zgłoszona do księgi rekordów "Guinnessa".

Konstrukcja powstanie w ramach kolejnej edycji Festiwalu Recyklingu, odbywającego się w Krakowie od trzech lat. Z surowców wtórnych budowane są wtedy na Błonach obiekty symbolizujące miasto: przed rokiem Sukiennice ze szklanych butelek, a 2 lata temu Barbakan z puszek aluminiowych.

- Festiwal ten jest istotnym elementem miejskiego programu edukacji i promocji ekologii. W tym roku zbiega się z ważnym wydarzeniem dla miasta, jakim jest przyjęcie przez radę miasta programu ochrony środowiska i planu gospodarki odpadami na najbliższe lata - powiedział podczas wtorkowej inauguracji wydarzenia zastępca prezydenta Krakowa, Tadeusz Trzmiel.

W tym roku Festiwal Recyclingu zaplanowano na 20-21 maja. Na Błoniach, w sąsiedztwie gotowego już smoka, powstanie "miasteczko recyklingowe" podzielone na dzielnice: papieru, szkła, plastiku, aluminium i baterii. Za przyniesione surowce wtórne krakowianie będą otrzymywać sadzonki drzew, krzewów i kwiatów.

Cały artykuł w portalu Gazeta.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska