Leśna wystawa w Muzeum Górnośląskim


Leśna wystawa w Muzeum Górnośląskim: artykuł nr 572

2005-04-20 18:46:26 Leśnictwo

Wystawę przyrodniczą poświęconą lasom Górnego Śląska otwarto we wtorek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Ekspozycja ma przenosić widza w leśny świat. "To spektakl przyrody. Staraliśmy się osiągnąć efekt, jakbyśmy wykopali szpadlem fragment lasu i przenieśli go w całości do muzeum. Wystawa ma przemawiać do widza obrazem" - mówi kierownik działu przyrody w bytomskim muzeum, Roland Dobosz.

Na wystawie można zobaczyć zwierzęta, ukazane w ich naturalnym środowisku, tak by można było np. prześledzić łańcuch pokarmowy. Jest lis niosący w pysku upolowanego bażanta, drapieżny ptak dopadający ofiarę na ziemi, zwierzęta pożywiające się padliną, rozglądającego się borsuka, chrząszcze pełzające po pniu drzewa, ptaka, który przysiadł na pniu w pobliżu zbiornika wodnego.

Jak podkreśla Roland Dobosz, żadne ze zwierząt prezentowanych na wystawie - a są wśród nich również gatunki chronione - nie zostało zabite w celu umieszczenia na ekspozycji. Udało się je pozyskać dzięki współpracy z ekologami, którzy zawiadamiali pracowników muzeum, kiedy znajdowali zwierzę zabite przez samochód czy w wyniku kontaktu z linią wysokiego napięcia.

To pierwsza z zaplanowanego cyklu wystaw stałych, poświęconych przyrodzie Górnego Śląska w Muzeum Górnośląskim. Kolejne będą ilustrować środowisko wodno-błotne, łąki i pola oraz środowisko miejskie. LUN

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl 20 kwietnia 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa