Leśnicy z Bieszczadów najlepsi w konkursie: Bajarze z Leśnej Polany


Leśnicy z Bieszczadów najlepsi w konkursie: Bajarze z Leśnej Polany: artykuł nr 5728

2008-05-19 13:26:25 Leśnictwo

Leśnicy z Bieszczadów zdominowali finał Ogólnopolskiego Konkursu „Bajarze z Leśnej Polany”. Pierwszą nagrodę zdobył Adrian Wiśniowski z Nadleśnictwa Cisna, zaś drugą Szymon Wojtyszyn z Technikum Leśnego w Lesku. To kolejny sukces leśnych krasomówców z Podkarpacia.

Przesłuchania konkursowe, które odbyły się 15 maja w obiektach edukacyjnych Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Wystąpieniom 19 finalistów przysłuchiwało się 7-osobowe jury pod kierownictwem redaktora Andrzeja Zalewskiego z EkoRadia, który był też inicjatorem tego konkursu.

- Tym razem znów Bieszczady górą – powiedział redaktor Zalewski, nawiązując do ubiegłorocznych sukcesów, kiedy to trzej leśnicy z Podkarpacia znaleźli się wśród laureatów. – Trzeba powiedzieć, że w tym roku poziom był bardzo wysoki i, gdyby nie ograniczenia regulaminowe, można byłoby przyznać więcej nagród i wyróżnień.

Wśród tematów wystąpień często przewijały się motywy myśliwskie i przyrodnicze, ale były też leśne wątki martyrologiczne i wspomnieniowe. Adrian Wiśniowski oczarował jurorów znakomitym wykonaniem gawędy „Wilcze prawo”. Z dreszczem na plecach słuchano opowieści o łowach wilczej watahy, której udaje się upolować tęgiego jelenia. Po szaleńczej ucieczce i próbie wydarcia się w wilczych paszczy, zostaje on dogoniony…

- „Szybko pochwyciły go żelazne kleszcze szczęk. Nie pomógł chaotyczny taniec rozpaczliwych skoków. Błyskiem potężnych kłańców szamotaninę zakończył rosły basior. Ciszę przeciął agonalny ryk jelenia i zgraja przystąpiła do uczty…- mówił z wielką swadą Adrian Wiśniowski. - Pękała szarpana skóra. Darły się mięśnie przyprawione tysiącem leśnych ziół. Trzaskały kości miażdżone w stalowych imadłach. W pustych ślepiach ofiary odbijały się gasnące gwiazdy i nadchodzący świt. Na śnieżny obrus płynęła rubinowa krew…”

Jury nie miało wątpliwości co do zwycięzcy konkursu. Nie miało ich też w przypadku przyznawania II nagrody. Szymon Wojtyszyn zwrócił bowiem uwagę świetnym, niemal poetyckim tekstem pt. „Bieszczadzki koncert”. Opowieść o bukowym lesie i bliskim kontakcie z jego mieszkańcami była naprawdę wzruszająca.

Jury przyznało dwie trzecie nagrody, które otrzymali Paulina Marszk z Zespołu Szkół Leśnych w Warcinie za świetną interpretację „Kolanko damskie a łowy” i Paweł Grabczyk z Nadleśnictwa Brzeziny (RDLP w Łodzi) za gawędę na temat „Sybiracy z Gałkowskiego Lasu”.

Wyróżniono też Marcina Barana z Nadleśnictwa Czerniejewo (RDLP w Poznaniu) za „Czapkę dziadka” i Agnieszkę Mańską z ZSL w Warcinie za „Funkcyjne gniazdo rodzinne”. Wyróżnienie specjalne za specjalne efekty dźwiękowe w naśladowaniu głosów przyrody otrzymał Paweł Sauć z Zespołu Szkół Leśnych w Miliczu.

Wieczorem w sali gobelinowej zamku gołuchowskiego dla uczestników konkursu odbył się koncert zespołu muzyki klasycznej. Wysłuchano znakomitego wykonania arii operetkowych, utworów instrumentalnych wykonanych na pile muzycznej a także z udziałem niecodziennego instrumentu skrzypco-trąby, na którym grał Wojciech Czemplik, znany jako muzyk Starego Dobrego Małżeństwa.

Więcej informacji:

Edward Marszałek
Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa