Coraz mniej żab ginie na suwalskich drogach


Coraz mniej żab ginie na suwalskich drogach: artykuł nr 579

2005-04-22 08:42:19 Zoologia

Już kilka tysięcy żab przeniosła w ostatnich dniach młodzież szkolna przez suwalskie drogi, ratując tym samym kilka zagrożonych gatunków. Płotki i przepusty drogowe dla płazów stają się coraz popularniejsze na Suwalszczyźnie. Jak informuje PAP dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego, Teresa Świerubska, młodzież z kilku szkół podstawowych i gimnazjów codziennie wybiera spod specjalnych płotków różne gatunki żab i ropuch i przenosi je na drugą stronę, dokąd zmierzają do zbiorników, na gody.

"To było kilka tysięcy ropuch, żab trawiastych, moczarowych, jeziornych, traszek, grzebiuszek, rzekotek i innych" - dodała Świerbuska. Według niej, na drogach ginie aż 80 procent populacji niektórych gatunków płazów.

Pod koniec zeszłego roku na Suwalszczyźnie powstały trzy specjalne przejścia dla żab i innych płazów. Zostały one wybudowane na drodze nr 8 z Suwałk do przejścia granicznego w Budzisku.

Żelbetonowe przejścia powstały na odcinku 400 metrów w gminie Szypliszki. Przepust ma metr szerokości i 45 cm wysokości. Płazy naprowadzane są tam płotkami, a potem docierają do pobliskiego stawu. BUR

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii