Rysie wróciły na Babią Górę


Rysie wróciły na Babią Górę: artykuł nr 5799

2008-06-13 11:57:47 Zoologia

Dwa rysie, które zostały w ubiegłym roku w stanie skrajnego wyczerpania odłowione w okolicach Babiej Góry, zostały po odchowaniu ponownie wypuszczone w rejonie najwyższej góry Beskidów - powiedział Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego. "To są dwie samiczki, które - nie wiemy jak - straciły matki. Błąkały się osierocone. Zostały odłowione i przekazane pod troskliwą opiekę pracowników Pogotowia Leśnego w Mikołowie" - powiedział Mażul.

W pogotowiu rysie były leczone i karmione. Gdy wydobrzały - wróciły do Babiogórskiego Parku Narodowego. Maciej Mażul powiedział, że kilka pierwszych tygodni spędziły w leśnej wolierze, by przyzwyczaiły się do naturalnego środowiska. Teraz zostały wypuszczone.

Rysie mają założone specjalne obroże z nadajnikami. Dzięki nim wiadomo, gdzie przebywają. Marcin Trybała z Babiogórskiego Parku Narodowego powiedział, że zwierzęta przebywają na polsko-słowackim pograniczu. "Akurat w środę przebywały po słowackiej stronie" - powiedział.

W Polsce żyje obecnie około dwustu rysiów. Zdaniem Trybały, w okolicach Babiej Góry, łącznie z obecnie wypuszczonymi, bytuje 5-6 sztuk tych zwierząt.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii