VI Olsztyńskie Dni Nauki


VI Olsztyńskie Dni Nauki: artykuł nr 5894

2008-09-24 06:39:55 Ciekawostki

O dwóch takich co ukradli księżyc czyli na czym polega paradoks bliźniąt oraz jak rozpoznać płeć przestępcy na podstawie śladów kryminalistycznych na te m.in. pytania odpowiedzi znajdą uczestnicy VI Olsztyńskich Dni Nauki. Rozpoczęta w poniedziałek impreza zakończy w nocy z piątku na sobotę Nocą Naukowców. Jak poinformował przewodniczący komitetu organizacyjnego prof. Stanisław Czachorowski Dni Nauki mają naukę przybliżyć społecznościom lokalnym zwłaszcza ze środowisk wiejskich.

"Chcemy pokazać ludziom, że nawet mieszkaniec wsi czy małego miasteczka dzięki edukacji może zostać naukowcem, zająć się pracą naukową prowadzić ciekawe badania a nawet dokonać ważnych odkryć. Badania naukowe rozwiązują bowiem codzienne problemy oraz zaspokajają ludzką ciekawość"- powiedział prof. Czachorowski. Na inauguracji Olsztyńskich Dni Nauki obecne były m.in. dzieci z wiejskiej szkoły w Butrynach.

"Uniwersytet dla nas to jest wielki świat. W szkole nie mamy takie wyposażenia jak na uczelni. W dzieciach rozbudzamy w ten sposób różne zainteresowania"- powiedziała nauczycielka Anna Wróblewska.

Uczestnicy tegorocznych Dni Nauki będą mogli w ciągu tego tygodnia zapoznać się z produkcją mleka UHT i mleka w proszku, dowiedzą się także, na co zwracać uwagę kupując mięso, nauczyć się stawiać prognozę pogody, posłuchać jakie korzyści przynoszą pijawki czy są one wampirami czy aniołami. Ciekawie zapowiada się także wykład o niezwykłych snach naukowców i czym się różni sen naukowca od snu zwykłego człowieka.

W ubiegłym roku z zajęć, wykładów i wycieczek podczas Dni Nauki w Olsztynie skorzystało 27 tys. osób.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek