Liczą wilki i rysie


Liczą wilki i rysie: artykuł nr 6061

2009-01-06 10:33:26 Zoologia

Z ostatnich danych z sezonu 2006-2007 wynika, że w Polsce żyje od 384 do 598 wilków. Niższa wartość to liczba rzeczywiście stwierdzonych osobników, ale dane te nie obejmują całego kraju, bo nie wszystkie nadleśnictwa nadesłały informacje. Wyższa uwzględnia cały kraj - tam, gdzie nie było najnowszych danych uwzględniono dane szacunkowe z lat ubiegłych. Rysi jest minimum 128, ale naukowcom nie udało się zebrać z całego kraju szczegółowych danych.

Naukowcy z Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży rozpoczęli już akcję liczenia wilków i rysi w Puszczy Białowieskiej. Wykorzystują do tego teraz pogodę, zwłaszcza śnieg, bo obserwowane są tropy zwierząt - powiedział prof. Włodzimierz Jędrzejewski z ZBS. Naukowcy - wspólnie z parkami narodowymi oraz nadleśnictwami - prowadzą liczenie wilków i rysi od 2000 roku.

W ogólnopolskiej inwentaryzacji wilka i rysia biorą udział Lasy Państwowe, parki narodowe, koordynuje ją Zakład Badania Ssaków PAN, Stowarzyszenie dla Natury WILK i Instytut Ochrony Przyrody PAN. Celem tej inwentaryzacji jest śledzenie zmian w liczebności tych chronionych zwierząt, zasięgów ich występowania, migracje, badanie jakie czynniki na to wpływają. Zbierane informacje mają się przede wszystkim przyczyniać do lepszej i skuteczniejszej ochrony tych zwierząt.

W ostatnich dniach naukowcy z Białowieży pomagali leśnikom na Suwalszczyźnie w uratowaniu wilka, który złapał się we wnyki. Samica (wadera) wpadła w sidła w lesie "Łanowicze". Jak powiedział w poniedziałek PAP nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki Wojciech Rodak, wilk przebywał w pułapce około dwóch dni i próbował uwolnić się sam.

Zwierzę było w dobrej kondycji. Początkowo zachowywało się spokojnie, ale potem próbowało atakować ludzi. Prof. Jędrzejewski ocenia, że samica ma duże szanse na przeżycie, bo była w dobrej kondycji, pobiegała do lasu.

Profesor podkreślił, że to dość rzadki przypadek uratowania wilka z wnyków. Jemu samemu znane są tylko trzy przypadki uratowania wilków z sideł zastawionych przez kłusowników i kilka przypadków, gdy nie udało się ich uratować. Znajdowano też padłe wilki we wnykach.

Najwięcej wilków w Polsce żyje na terenie Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i w Krośnie (odpowiednio 160 i 120 osobników - dane z lat 2005/2006). W tym czasie w całej Polsce oceniano ich populacje na 515 sztuk.

W sprawie wilka policja prowadzi postępowanie wyjaśniające. Za kłusownictwo grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii