500 ton karmy dla białowieskich żubrów


500 ton karmy dla białowieskich żubrów: artykuł nr 6062

2009-01-06 10:35:21 Zoologia

500 ton siana i buraków przygotowali na zimę pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego na dokarmianie żubrów z wolnego stada w parku - poinformował kierownik ośrodka hodowli żubrów w BPN Jerzy Dackiewicz.

Spadek temperatury w ostatnich dniach na pewno przyczyni się do tego, że jeszcze więcej żubrów niż dotychczas przyjdzie do zimowych miejsc dokarmiania - dodał Dackiewicz.

Żubry są skupione w stadach w pobliżu tych miejsc i korzystają z przygotowanych dla nich zapasów: 450 ton siana i 50 ton buraków.

Żubry są dokarmiane zimą od wielu lat, żeby nie niszczyły zbytnio puszczy. Gdy zima jest lekka często gardzą przygotowanymi dla nich zapasami i wolą zdobywać naturalny pokarm w puszczy, np. ogryzają gałęzie, młode drzewka, korę.

Pracownicy parku chcą też dokładnie policzyć żubry. Jeśli utrzyma się obecna pogoda - jest mroźno i jest śnieg - liczenie powinno się zakończyć w ciągu dwóch tygodni, a jego wyniki będą znane do końca stycznia. Wiadomo, że obecnie żubrów jest ok. 450. Z roku na rok przybywa tych zwierząt.

Puszcza Białowieska to światowa ostoja żubra. W 1929 roku zaczęto prace nad odtworzeniem stada z kilku osobników, które przywieziono do Puszczy z ogrodów zoologicznych. Początek stadu dały trzy żubry: samiec o imieniu Borusse oraz samice: Biserta i Biskaya.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii