Pierwsze warsztaty laboratoryjne dla studentów farmacji


Pierwsze warsztaty laboratoryjne dla studentów farmacji: artykuł nr 6101

2009-01-29 11:48:27 Biotechnologia

14 stycznia 2009 roku marka Pharmaceris wraz z Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris po raz pierwszy zorganizowała Warsztaty dla studentów V roku Wydziału Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Był to pierwszy dzień z trzydniowych Warsztatów zatytułowanych „Badania in vitro i in vivo we współczesnej kosmetologii”. Jest to pierwsza w Polsce tego typu współpraca, polskiej firmy kosmetycznej z uczelnią medyczną.

Do Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris przybyło 28 studentek z V roku Wydziału Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Warsztaty są skierowane wyłącznie dla studentów nowo powstałego bloku naukowego – Kosmetologii, czyli części dermatologii zajmującej się leczeniem i pielęgnowaniem skóry ciała ze stanów chorobowych jak alergie, łuszczyca itp.
Warsztaty otworzyła dr Irena Eris, która poprowadziła wykład dotyczący badań nad tworzeniem dermokosmetyków Pharmaceris, a także opowiedziała o najważniejszych publikacjach naukowych i sukcesach związanych z tą apteczną marką.

Pierwsze warsztaty laboratoryjne dla studentów farmacji

Zajęciami praktycznymi kierował zespół naukowców: dr n. biol. Renata Dębowska, dr n.biol. Karolina Bazela, a w kolejnych spotkaniach: mgr inż. Monika Gębczyńska-Rzepka, mgr Aleksandra Sołyga-Żurek, mgr Agata Dzwigałowska oraz mgr inż. Bożena Tyszczuk.

Część laboratoryjna Warsztatów spotkała się z ogromnym entuzjazmem studentów. Niestety najczęściej na Uczelni słuchamy teorii, która jest mało porywająca – opowiada jedna ze studentek – nie mamy okazji do przeprowadzania tak ciekawych badań, jak te podczas warsztatów w Centrum Naukowo-Badawczym.
W Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris studenci mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia badań skuteczności działania produktów kosmetycznych. Oceniali stopień nawilżenia i odżywienia skóry, a także wpływ produktów na stopień gładkości skóry przedramienia. Jednak najbardziej emocjonujące okazały się badania in vitro. Po raz pierwszy studenci samodzielnie izolowali komórki skóry, uczyli się technik prowadzenia hodowli komórkowych oraz oceniali wpływ wybranych surowców kosmetycznych na żywotność komórek naskórka. Choć nie wszystkim studentom udało się wykonać prawidłowo doświadczenia – Warsztaty pierwszej edycji uznajemy za bardzo udane.

Pierwsze warsztaty laboratoryjne dla studentów farmacji

U studentów emocje związane z pracą w warunkach sterylnych, z materiałem biologicznym, ujawniały się silnymi rumieńcami na twarzy i ogromnym przejęciem prowadzącym nawet do drżenia rąk – mówi dr Renata Dębowska, Szef Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris. Prace doświadczalne prowadzone były w dwóch, czteroosobowych grupach, co znacznie ułatwiło zrozumienie wykonywanych zadań. Myślę, że warsztaty pomogą studentom lepiej zrozumieć wieloetapowe i skomplikowane badania prowadzące do powstawania dermokosmetyku na przykładzie preparatów marki Pharmaceris– podkreśla Szef Centrum.

Liczymy na wpisanie Warsztatów w stały program Wydziału farmacji dla IV i V roku. Rozmowy z Dziekanem Uczelni trwają, więc jesteśmy dobrej myśli. Będziemy wówczas jedyną w Polsce firmą kosmetyczną organizującą tego typu warsztaty laboratoryjne i wspierającą edukację przyszłych farmaceutów , która na stałe zawita w progach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – podkreśla Monika Borkowska, Specjalista PR marki Pharmaceris. Już Ci studenci będą zaliczali test w sesji zimowej, do którego kilka trudnych pytań związanych z pierwszymi Warsztatami przygotowała dr Renata Dębowska.

Pierwsze warsztaty laboratoryjne dla studentów farmacji

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród i certyfikatów odbędzie w marcu br z udziałem dr Ireny Eris oraz Dziekana Wydziału farmacji, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
 
Magdalena Górska-Rudzka  

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii