Malarska dusza leśnika


Malarska dusza leśnika: artykuł nr 6159

2009-03-09 11:23:30 Ciekawostki

Tłumy miłośników malarstwa zebrały się w galerii Uwaga schody w Ostrowcu Świętokrzyskim, aby uczestniczyć w otwarciu wystawy pod tytułem „Tam gdzie brak zasięgu” autorstwa młodego malarza i leśnika Grzegorza Firmantego.

O talentach swojego kolegi wiedziało tylko grono najbliższych współpracowników z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski (RDLP w Radomiu). Od około dziewięciu lat podleśniczy z leśnictwa Jeleniec łączy zamiłowanie do lasu z malarstwem. – Kiedy zdejmuję mundur leśnika i przebieram się w fartuch malarski, przenoszę się do świata wyobraźni. Wbrew pozorom, moje płótna są odwzorowaniem otaczającej nas rzeczywistości – mówi Grzegorz Firmanty. Autor wystawy  nigdy nie uczył się malarstwa, jak sam podkreśla, malować zaczął nagle z wewnętrznej potrzeby.

Punktem zwrotnym jego kariery było wstąpienie do Stowarzyszenia „Nie z tej Bajki” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wtedy po raz pierwszy zdecydował się pokazać swoje obrazy szerszej publiczności. Obecna wystawa jest artystycznym debiutem młodego twórcy. - Obrazy moje wynikają z bardzo osobistych spostrzeżeń, ale niekoniecznie dotyczą konkretnie mnie. Chodzi tu raczej o mój punkt widzenia na pewne sprawy. Wplatam w nie wiele elementów z przyrody, z mojej pracy, ze środowiska w którym przebywam – zaznacza Firmanty. W jednej z recenzji wystawy napisano, że autor swe myśli szyfruje w zawiłe symbole, co wymaga od widza szczerego wczucia się i dostrojenia do przekazu nadawanego przez artystę.

Niezwykle istotne są tu tytuły obrazów, które rozjaśniają i wzmacniają tematykę obrazów. - Niektóre formy celowo zniekształcam, aby nabrały lepszej symboliki. Przyroda bardzo mnie inspiruje, gdyż wizerunkami organizmów, które maluję mogę lepiej opisać swoje myśli i odczucia – podsumowuje Grzegorz Firmanty.

Wystawa czynna będzie do 13 marca 2009 roku.

Strona wystawy: http://nztb.art.googlepages.com/firmanty

Mariusz Turczyk
Rzecznik prasowy RDLP w Radomiu 


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek