Wygraj książkę Tomasza Matkowskiego: Polowaneczko


Wygraj książkę Tomasza Matkowskiego: Polowaneczko: artykuł nr 6175

2009-03-19 11:39:01 Ciekawostki

Do rozdania mamy 3 egzemplarze książki Tomasza Matkowskiego Polowaneczko.

Aby wygrać wyślij SMS pod nr 70068 (cena 0,61 zł z VAT) w dniach 12-22 marca 2009r.
Jedna osoba może przysłać dowolną liczbę SMS-ów.

Wiadomość musi być sformułowana następująco: TC.BIOLOG.imie nazwisko miejscowosc
(sms nie powinien zawierać polskich liter ąęśćżźłóćś).

Każdy uczestnik zabawy otrzyma potwierdzenie dostarczenia wiadomości.
Laureat będzie musiał odpowiedzieć na proste pytanie wiedzowe.

Książki ufundowało Wydawnictwo Nowy Świat

Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz wyniki konkursu na stronie: forum.biolog.pl


 O KSIĄŻCE

PolowaneczkoTomasz Matkowski: „Polowaneczko”, Wydawnictwo Nowy Świat, 2009, ISBN: 978-83-7386-324-8, oprawa miękka, format: 12,5 x 19,5 cm, stron: 136, cena detal. 19,90 zł

„Polowaneczko” to gorący głos przeciwko zabijaniu zwierząt dla przyjemności i sportu. Matkowski odwołuje się do epizodu w swoim życiu, gdy jako tłumacz towarzyszył cudzoziemcom polującym w Polsce. To, co wtedy zobaczył, na zawsze pozbawiło go złudzeń, że polowania są czymś więcej niż tylko mordowaniem dla rozrywki. W „Polowaneczku” odziera myślistwo z towarzyszącej mu otoczki kulturowej.

Siłą opowieści Matkowskiego jest autentyzm relacji naocznego świadka, uczestnika polowań w kilkudziesięciu obwodach łowieckich w Polsce. Autor sięgnął też po fachowe publikacje Polskiego Związku Łowieckiego i prasy łowieckiej, by zdemaskować fasadowy język ukrywający istotę morderczego hobby. W rzeczywistości za wzniosłą myśliwską mitologią kryje się... rytualny mord.

Bezkompromisowe stanowisko autora wywołało burzliwą reakcję i lawinę komentarzy internautów, zanim książka ukazała się drukiem. Analiza internetowej dyskusji oraz argumentów myśliwych stanowi ważną część „Polowaneczka”.


KSIĄŻKĘ REKOMENDUJĄ: DOROTA SUMIŃSKA I ROMAN KURKIEWICZ

Dorota Sumińska: Cóż, autor ma rację – zabijanie sprawia nam przyjemność. Od zawsze tłumy podniecały się igrzy skami. Od zawsze „zwycięzca” był panem życia i śmierci ofiary. Mężczyźni przestali być wojownikami. Zabrakło mamutów i tygrysów szablozębych, a zostały zające.

Roman Kurkiewicz: Książka Matkowskiego nie jest subtelnym głosem polemicznym, jest morderczym atakiem na klan zabójców, dumnych z tego, że zabijają. Rzecz o myśliwych i ich ideologii zabijania zwierząt z błogosławieństwem państwa, prawa, religii. (…) W tym konflikcie nie ma miejsca na kompromis. „Polowaneczko” jest bitwą o bezwarunkową kapitulację cywilizacji łowieckiej, prawdziwej, jedynej, zachwyconej sobą, rozrywkowej cywilizacji śmierci. To lektura wojenna. Nie zabijaj – czytaj!

O TOMASZU MATKOWSKIM:

Pisarz, fotograf, absolwent romanistyki, podyplomowego dziennikarstwa i studium scenariuszowego przy łódzkiej PWSTiF. W latach 80. pisał i wydawał we Francji. Najbardziej „animalistyczny” pisarz w Polsce. Autor bestsellerowego cyklu bajek dla dorosłych „Mysza”, „Mysza na wakacjach”, „Mysza i Niedźwiedź mają dziecko” oraz powieści „I Bóg stworzył delfina, czyli potrawka z człowieków”. Wydał także powieść „Gangsterski”.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek