Festiwal Bańki Mydlanej


Festiwal Bańki Mydlanej: artykuł nr 6177

2009-03-20 14:00:23 Ciekawostki

Niby nic wielkiego – trochę wody i płyn do mycia naczyń, a radość wielka, bo przywołująca beztroskie dzieciństwo. W pierwszy Dzień Wiosny wszyscy mieszkańcy Gdańska mają prawo poczuć się znowu jak dzieci. Mgr inż. Dawid Kubacki, doktorant Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, zaprasza na plenerową lekcję dmuchania wielkich baniek i wspólną próbę zamknięcia dorosłego człowieka w gigantycznej bani. 21 marca, sobota, godz. 11, Długi Targ przy Fontannie Neptuna.

Pomalujcie twarze, ubierzcie na siebie coś kolorowego, przywitamy razem wiosnę.

– Już przywiozłem z Krakowa 200 litrów specjalnego płynu do uzyskiwania wytrzymałych, elastycznych baniek – opowiada Dawid, zwolennik nauczania fizyki przez zabawę i eksperymenty. – Zachęcam wszystkich, byśmy wesoło przywitali wiosnę w klimacie magicznej zabawy. Dmuchanie baniek mydlanek ma przecież w sobie coś z magii, bo ich kształty i kolory wprowadzają małego człowieka w baśniowy nastrój. Jej delikatną strukturę łatwo można przebić, ale czar pozostaje.

Odkrywca specjalnej receptury zapewnia o niezawodności swojego płynu. – Pracowałem nad nim prawie trzy lata – opowiada Jakub Bochenek, student  V roku wiertnictwa, nafty i gazu na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – Proporcje, które odkryłem pod koniec ubiegłego roku sprawiają, że bańka jest bardziej elastyczna, dlatego tak łatwo nie pęka.
Zabawa na przywitanie wiosny będzie też okazją do porozmawiania o właściwościach fizycznych mydlanych balonów, nauki wydmuchiwania bańki giganta i wdmuchiwania bańki w bańkę, co nie zawsze udaje się osiągnąć z roztworu wody i zwykłego płynu do naczyń. – Bańka to w sumie prosta konstrukcja składająca się z cienkich na kilka mikrometrów warstw – tłumaczy Dawid Kubacki. – Na zewnątrz jest detergent, w środku warstwa wody. Kolory bańka uzyskuje dzięki zjawisku iryzacji, identycznie jak mieni się wylana benzyna.

Imprezę uświetnią szczudlarze i bębniarze z teatru Feta. Dla wszystkich fotografów-amatorów „Gazeta Wyborcza” przygotowała konkurs na najciekawsze zdjęcie bańki mydlanej na tle Gdańska.
Organizatorami spotkania są miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, Inter_Edu, Czyste Miasto Gdańsk.

Program imprezy
sobota, 21 marca, Długi Targ
godz. 11 – rozpoczęcie Festiwalu Bańki Mydlanej
godz. 12 – występy artystyczne teatru Feta
* bańki na szczudłach
* bańki w rytmie bębnów
* lewitujące bańki mydlane
godz. 14 – pożegnanie zimy, przywitanie wiosny, czyli topienie Marzanny
14.15 – powitanie czystej wiosny, warsztaty plastyczne
godz. 15 – zakończenie festiwalu

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek