Wystawa: Lasem kołysane oraz konkurs: Leśne inspiracje


Wystawa: Lasem kołysane oraz konkurs: Leśne inspiracje: artykuł nr 6180

2009-03-20 14:42:28 Leśnictwo

W piątek, 20 marca o godz. 13.00 w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 1, zostanie otwarta wystawa prac plastycznych i fotograficznych dzieci i młodzieży, które brały udział w konkursach organizowanych przez Lasy Państwowe w 2008 roku. Wystawa „Lasem kołysane”, pod patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty, będzie czynna do 15 maja 2009 r. Podczas otwarcia, Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie ogłoszą I Małopolski Konkurs Fotograficzny „Leśne inspiracje”.

Wystawa jest próbą pokazania fragmentu pracy prowadzonej przez małopolskich leśników z zakresu edukacji ekologicznej, przyrodniczej i leśnej społeczeństwa. Zaprezentowane prace są wykonane z wykorzystaniem wielu technik artystycznego wyrazu, a ich motywem przewodnim - las i praca leśników. W ubiegłym roku 16 nadleśnictw skupionych w zarządzie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie współpracowało z ponad 350 szkołami, przedszkolami i domami kultury, rozstrzygnięto ponad 70 konkursów. Laureatami najważniejszego z nich, ogólnopolskiego konkursu „Czysty las” została Szkoła Podstawowa w Antolce, pokonując w rywalizacji na szczeblu ogólnopolskim ponad 180 placówek.   

Małopolskie Nadleśnictwa od lat organizują konkursy fotograficzne dla dzieci poświęcone odkrywaniu tajemnic przyrody. W tym roku mija setna rocznica urodzin i 30. rocznica śmierci pioniera polskiej fotografii przyrodniczej Włodzimierza Puchalskiego. Dlatego organizatorzy przygotowali konkurs fotograficzny o charakterze regionalnym adresowany również do dorosłych. Motywem przewodnim I edycji jest - drzewo.
- Ideą organizatorów jest zainspirowanie autorów zdjęć do odnalezienia i pokazania w artystyczny sposób drzew szczególnych ze względu na ich wiek, pokrój, znaczenie dla lokalnej społeczności, związek z legendą, historią, człowiekiem. Wierzymy, że osoby dla których fotografia jest pasją, patrząc na przyrodę okiem obiektywu i duszą artysty zobaczą więcej, niż my leśnicy i zechcą pokazać nam bogatszy, nie odkryty dotychczas świat małopolskiej przyrody – mówi Stanisław Sennik, dyrektor RDLP w Krakowie.

Konkurs będzie trwał do końca 2009 roku. Wyniki zostaną ogłoszone wiosną przyszłego roku, a najlepsze fotografie zaprezentowane  na specjalnej wystawie w WBP w Krakowie.  Być może dzięki zaangażowaniu szkół uda się również - w oparciu o przesłane na konkurs fotografie - ułożyć mapę najciekawszych drzew w Małopolsce.

Szczegóły konkursu zawarte są w Regulaminie I Małopolskiego Konkursu Fotograficznego „Leśne inspiracje”, który jest zamieszczony na stronie: www.krakow.lasy.gov.pl

Zdzisława Kot-Malinowska
Rzecznik prasowy RDLP w Krakowie

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa