24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy


24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy: artykuł nr 6187

2009-03-24 15:53:11 Medycyna

Ponad 73% polskich lekarzy nie czuje się odpowiednio przygotowanych do rozpoznawania i leczenia gruźlicy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez największy portal społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl.

Tymczasem, pomimo że oficjalne statystyki epidemiologiczne mówią o stopniowym spadku nowych zachorowań na gruźlicę w Polsce, nadal ponad 10 000 Polaków każdego roku zapada na tę niebezpieczną chorobę. W powszechnym odczuciu lekarzy jest znacznie gorzej - 75% lekarzy uważa, że liczba zachorowań na gruźlicę rośnie. Z czego może wynikać taka różnica między oficjalnymi statystykami a obserwacjami lekarzy praktyków? - System zbierania danych na temat nowych zachorowań na gruźlicę jest anchroniczny, placówki służby zdrowia często nie dopilnowują tego obowiązku - komentuje dr n.med. Tadeusz M. Zielonka, ekspert zajmujący się od lat gruźlicą.

Wiele problemów

Podstawowym problemem w leczeniu gruźlicy jest coraz większe rozprzestrzenienie prątków gruźlicy opornych na standardowe leczenie (tzw. XDR-TB). Młodzi polscy lekarze skarżą się jednak na jeszcze jedną trudność związaną z rozpoznawaniem gruźlicy - jej mniejsza niż kilkadziesiąt lat temu częstość, przy mało charakterystycznych objawach sprawia, że rzadko w diagnostyce różnicowej bierze się pod uwagę gruźlicę. Pacjenci chodzą ze swoimi dolegliwościami od lekarza do lekarza, miesiącami nie uzyskując prawidłowego leczenia, a w międzyczasie nieświadomie zarażają kolejne osoby.

Lekarze podkreślają, że gruźlica nie zniknęła, natomiast zniknął cały szereg działań profilaktycznych. Ograniczono liczbę szczepień, zlikwidowano też próby tuberkulinowe, odstąpiono od badań profilaktycznych w postaci obowiązkowego RTG klatki piersiowej, zniknęły poradnie „G".

Zdaniem lekarzy zagrożenie gruźlicą jest duże, wynika ono m.in. z obniżenia standardów życia wielu ludzi i niedożywienia. Nie bez znaczenia jest też coraz liczniejsza migracja ludności zza wschodniej granicy, zwłaszcza tej zakażonej lekoopornymi prątkami.

Oburzenie wielu lekarzy wzbudza fakt, że w Polsce nie istnieją przepisy umożliwiające skuteczne leczenie osób chorych na gruźlicę niewyrażających na to zgody. Nierzadko spotyka się chorych, którzy nie chcą poddać się leczeniu. Chorzy ci, przebywając w pomieszczeniach z osobami zdrowymi, zarażają inne, nieświadome zagrożeniu osoby.

Najważniejsza jest profilaktyka

Problemem, który dostrzegają lekarze jest również profilaktyka zakażeń. Jednym z najistotniejszych jej elementów jest higieniczny tryb życia. Lekarze apelują: Nie pozwólmy naszym dzieciom spędzać całe dnie w domach, przed telewizorem czy komputerem. Zwłaszcza zimą  dzieci (ale również dorośli!) powinny korzystać ze świeżego powietrza, można po prostu cieplej je ubierać. Niezwykle istotne jest również regularne wietrzenie mieszkań.

Dzień Gruźlicy obchodzony jest co roku 24 marca na całym świecie. Został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę dnia (24 marca 1882 roku), kiedy to niemiecki bakteriolog Robert Koch ogłosił odkrycie wywołującej gruźlicę bakterii, zwanej dzisiaj prątkiem Kocha.

Co trzeci człowiek na świecie jest zakażony prątkiem gruźlicy, co jednak nie oznacza choroby. Dopiero znacznie osłabienie odporności (przy niedożywieniu, nadużywaniu alkoholu i narkotyków, biedzie) może wywołać proces, w wyniku którego zaczyna się rozwijać choroba. W jej wyniku co roku umiera ponad 2 miliony ludzi.

 ______________________
Sondaż został przeprowadzony w dniach 20-22 marca 2009 roku przez największy portal społecznościowy dla lekarzy www.konsylium24.pl. Na pytanie odpowiedziało 133 lekarzy.

www.konsylium24.pl to największy opiniotwórczy internetowy serwis przeznaczony tylko dla lekarzy. Ponad 8 000 lekarzy pomaga sobie nawzajem każdego dnia rozwiązywać kilkadziesiąt problemów najtrudniejszych przypadków klinicznych polskich pacjentów. W serwisie toczą się również żywe dyskusje etyczne i światopoglądowe związane z wykonywaniem zawodu lekarza.


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny